Hlavní obsah
Lahvička s vakcínou od AstraZeneky Foto: Henry Nicholls, Reuters

Po smrti naočkované ženy zastavilo Rakousko vakcinaci jednou šarží AstraZeneky

Rakouské úřady preventivně zrušily očkování jednou šarží vakcíny AstraZeneca, dokud se nevyřeší smrt jednoho očkovaného a nemoc dalšího, uvedla agentura Reuters. Oba byli očkování vakcínou ze stejné výrobní šarže na klinice v dolnorakouském Zwettlu. Zatím se však neprokázala souvislosti s očkováním.

Lahvička s vakcínou od AstraZeneky Foto: Henry Nicholls, Reuters
Po smrti naočkované ženy zastavilo Rakousko vakcinaci jednou šarží AstraZeneky

„Federální úřad pro bezpečnost zdravotní péče (BASG) dostal dvě informace spojené s očkování vakcínou AstraZeneky ze stejné šarže na okresní klinice ve Zwettlu,“ uvedl úřad.

Zemřela 49letá žena v důsledku vážných sraženin krve. U další 35leté ženy se objevila plicní embolie, uvedl úřad k případům. I plicní embolie vzniká, když se objeví krevní sraženina v krevním oběhu v plicích. Tato žena se podle zdravotníků už zotavuje.

„Zatím není žádný důkaz, že by k tomu došlo v souvislosti s očkováním,” dodal BASG. Krevní sraženiny nejsou mezi vedlejšími účinky očkování vakcínou od AstraZeneky, preventivně však bylo zastaveno očkování touto šarží: „Jako předběžné opatření se zbylé vakcíny z této šarže nebudou dál používat při očkování.“. Chce napřed prošetřit, zda tu přece jen není nějaká kauzalita.

Mluvčí AstraZeneky k případu uvedl: „Nebyly potvrzeny žádné vážné vedlejší účinky spojené s vakcínou.“. Dodal, že firma spolupracuje na vyšetřování obou případů a zdůraznil, že všechny šarže jsou podrobeny přísné kontrole.

Podle listu Niederoesterreichische Nachrichten, stanice ORF a agentury APA byly obě ženy zdravotní sestry, které pracovaly na klinice v Zwettlu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků