Hlavní obsah
Pohled na město Severodvinsk Foto: Profimedia.cz

Po nepovedeném raketovém testu unikly v Rusku izotopy stroncia, baria a lanthanu

Během nepovedeného testu raketových motorů na kapalné palivo na zkušební střelnici u města Severodvinsk na počátku srpna unikly radioaktivní izotopy. Úřady potvrdily, že jde o stroncium 91, barium 139, barium 140 a lanthanum 140, uvedla v pondělí ruská meteorologická služba Rosgidromet.

Pohled na město Severodvinsk Foto: Profimedia.cz
Po nepovedeném raketovém testu unikly v Rusku izotopy stroncia, baria a lanthanu

Po incidentu úřady přiznaly zvýšený výskyt radioaktivity, ale nebylo jasné, jaké prvky měly uniknout. Stav, kdy byla radioaktivita až 16násobně vyšší, měl být jen přechodný a úroveň měla rychle klesnout. Přesto byl na měsíc uzavřen provoz ve Dvinském zálivu.

Nehoda si vyžádala sedm obětí. Některá média přinesla informace, že v oblastní nemocnici v Archangelsku, kde se léčili zranění po výbuchu, zapečetili vše, čeho se dotkli, a lékaři museli podepsat závazek o mlčenlivosti. Také lékaři, kteří ošetřovali zraněné, se měli podle serveru Dvina Segodňa podrobit vyšetření ve specializovaných centrech pro výzkum důsledků onkologických a biofyzikálních chorob.

Například radioaktivní izotop stroncia je nebezpečný tím, že se usazuje v kostech místo vápníku a je potenciálním zdrojem vzniku rakovinného bujení.

Spekuluje se, že se na severu Ruska testovala nová střela s plochou dráhou letu Burevestnik, jež má mít jaderný pohon. Objevily se i spekulace, že mohlo jít o test nového podmořského dronu Poseidon, který má mít taktéž jaderný pohon.

Foto: Mapy.cz

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků