Hlavní obsah
 

Po explozi skladu munice na Ukrajině evakuovali 20 tisíc lidí, Kyjev mluví o sabotáži

Mohutná exploze otřásla v noci na čtvrtek skladem munice na základně u Balaklije v Charkovské oblasti na východě Ukrajiny. Třetina skladu se ocitla v plamenech. Muselo být evakuováno asi 20 tisíc obyvatel žijících v okruhu pět kilometrů od skladu, uvedl list Ukrajinska pravda s odvoláním na slova ministra obrany Stepana Poltoraka. Podle ministra si exploze nevyžádala žádné oběti a jednalo se o sabotáž.

 
Po explozi skladu munice na Ukrajině evakuovali 20 tisíc lidí, Kyjev mluví o sabotáži

K výbuchu došlo ve čtvrtek kolem třetí ráno (kolem druhé hodiny SEČ). I když se jedná o východ Ukrajiny, nejde o oblast ovládanou separatisty. „Ve 2:46 (01:46 SEČ) byl v muničním skladu městečka Balaklija u Charkova hlášen požár," oznámil na Facebooku prokurátor Anatolij Matios. Ve skladu je 138 000 tun munice, většinou dělostřelecké.

Podle ukrajinské policie nejsou žádné oběti na životech, zranění utrpěla pouze jedna žena, kterou zasáhl šrapnel při výbuchu, napsala ČTK.

Místo výbuchu v Balakliji

Foto: Mapy.cz

Ministr Poltorak uvedl, že se jednalo o sabotáž, kterou provedla skupina diverzantů. Také mluvčí tajné služby SBU Olena Hitljanská uvedla pro agenturu Interfax Ukrajina, že se jednalo o sabotáž a SBU se případem zabývá: „Šlo o diverzi. Provádějí se operačně sledovací akce.“

Granáty při výbuchu létaly do vzdálenosti jednoho až dvou kilometrů. Škody prý přesto nejsou velké. Premiér Volodymyr Hrojsman na tiskové konferenci řekl, že záchranné akce a likvidace požáru mohou trvat až sedm dní.

Zbraně z hořícího skladu jsou podle ukrajinské televize určeny hlavně jednotkám, které bojují proti proruským povstalcům na východě země. Televize připomněla, že o podpálení tohoto skladu se někdo pokusil už v prosinci 2015. Už v říjnu 2015 byl podpálen další sklad munice v Svatove, uvedla ČTK.

Kouř po explozi ve skaldu munice na zákaldně na Ukrajině

Foto: Reuters

Podle Poltoraka zatím požár nebyl uhašen ani zatím nelze odhadovat, kdy se ho podaří lokalizovat – závisí to prý na mnoha okolnostech. Nad oblastí byl uzavřen vzdušný prostor.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků