Hlavní obsah
Peter Pellegrini pověřený sestavením nové slovenské vlády. Foto: Právo

Pellegrini ustoupil Kiskovi. Ve středu navrhne vládu bez syna zpěváka Ráže

Peter Pellegrini (Směr-sociální demokracie) pověřený sestavením nové slovenské vlády v reakci na krok prezidenta Andreje Kisky, který odmítl akceptovat navrhované složené kabinetu, oznámil, že ve středu ráno navrhne vládu v obměněném složení. Pellegrini novináře informoval, že svůj postup s Kiskou konzultoval a vyjádřil naději, že se situaci podaří uklidnit.

Peter Pellegrini pověřený sestavením nové slovenské vlády. Foto: Právo
Pellegrini ustoupil Kiskovi. Ve středu navrhne vládu bez syna zpěváka Ráže

„Učiníme vše pro to, abychom situaci uklidnili. Rozhodli jsme se, že zítra panu prezidentovi doručím nový návrh s několika změnami,“ zdůraznil Pellegrini.

Na post ministra vnitra nenavrhne Jozefa Ráže, ale Tomáše Druckera, současného ministra zdravotnictví. Toto křeslo by měla obsadit Andrea Kalavská, současná náměstkyně ministra zdravotnictví.

„Odborníci na ústavní právo budou určitě rozebírat, zda pan prezident může, nebo nemůže konat tak, jak konal,“ konstatoval Pellegrini. „Slovensko si nemůže dovolit být ještě několik týdnů bez legitimní vlády, která má parlamentní většinu,“ dodal.

Pohodlná většina

Vládní koalice Směr-sociální demokracie, Slovenská národní strana a strana Most-Híd disponuje ve 150členném parlamentu pohodlnou většinou 79 hlasů. [celá zpráva]

Ján Kuciak

Zavražděný sedmadvacetiletý Ján Kuciak pracoval pro vydavatelství Ringier Axel Springer, provozovatele serveru Aktuality.sk, tři roky. Jako reportér on-line portálu se věnoval kromě jiného podezřením z daňových podvodů, které se týkaly i lidí označovaných za blízké vládní straně Směr-sociální demokracie premiéra Roberta Fica. Psal také o kontroverzním podnikateli Mariánu Kočnerovi, který ho prý zastrašoval. Loni na sociální síti Kuciak uvedl, že na Kočnera podal trestní oznámení a že ani po 44 dnech nebyl případ přidělen konkrétnímu policistovi.

JEHO TEXTY NAJDETE ZDE

Kiska v úterý odmítl jmenovat novou vládu ve složení, které mu navrhla současná koalice. [celá zpráva] Dosavadního vicepremiéra Pellegriniho, kterého minulý týden pověřil sestavením budoucího kabinetu, požádal o předložení nového návrhu do pátku. Dočkat by se ale měl už ve středu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků