Hlavní obsah
Papež František Foto: Max Rossi, Reuters

Papežem jsem být nechtěl, přiznal František

Papež František v pátek přiznal, že se nikdy nechtěl stát hlavou katolické církve a že se zatím do Apoštolského paláce nenastěhoval i kvůli vlastnímu duševnímu zdraví. Papež se otevřeně vyjádřil v rozhovoru s žáky jezuitských škol z Itálie a Albánie, kteří se sešli v Římě.

Papež František Foto: Max Rossi, Reuters
Papežem jsem být nechtěl, přiznal František

"Člověk, který se má rád, se papežem stát nechce. Já jsem papežem být nechtěl," řekl František šestileté dívence, která se ho ptala na jeho březnové zvolení. Papež také přiznal, že těžké bylo i jeho někdejší rozhodnutí stát se knězem. Prý zažil okamžiky "vnitřní temnoty", kdy mu chyběla radost.

Argentinec Jorge Mario Bergoglio byl hlavou katolíků zvolen 13. března sborem kardinálů. Svět tuto volbu vnímal jako překvapivou a komentáře v následujících týdnech poukazovaly především na velmi skromný způsob vystupování nového papeže. František například dodnes bydlí v penziónu svaté Marty a nepřestěhoval se do apartmá v Apoštolském paláci.

"Nejde jen o to, že nechci žádný luxus, jde i o psychologické důvody. Musím žít mezi lidmi. Kdybych byl izolovaný, nedělalo by mi to dobře," svěřil se školákům.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků