Hlavní obsah
 

Palba na Slavjansk si vyžádala mrtvé

Nedělní ostřelování Slavjansku, který je na východě Ukrajiny hlavní baštou separatistů, skončilo až v noci. Poprvé palba zasáhla centrum města, uvedla ruská agentura RIA Novosti s odvoláním na městskou radu. Boje si podle ní vyžádaly zraněné a mrtvé. Velitel separatistů ve městě přiznal, že situace je špatná. V pondělí útoky na Slavjansk i Mariupol pokračovaly.

 
Palba na Slavjansk si vyžádala mrtvé

Slavjansk ráno probudily exploze v centru města. Podle Vladislava Selezňova ze štábu protiteroristické operace ukrajinské armády městem projíždějí nákladní automobily separatistů s minomety na korbě a snaží se ostřelovat pozice vojáků v okolí města. V areálu jednoho z místních kostelů údajně povstalci instalovali dělostřeleckou baterii.

Městská rada zatím nebyla schopna upřesnit počet obětí bojů, které trvaly celý víkend. Údajně zahynulo pět lidí, mezi nimi příslušníci domobrany separatistů, jedna dívka a jeden starší muž.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Dým stoupající ze zasažené továrny na nábytek ve Slavjansku

Foto: Andrei Petrov, ČTK/AP

Počet zraněných nebyl upřesněn. Civilisté se skrývají ve sklepech a krytech. Z města odjelo několik autobusů označených improvizovaným červeným křížem, které odvážely ženy a děti.

Dívka v autobusu s namalovaným červeným křížem, který se Slavjansku odváží ženy a děti

Foto: Gleb Garanich, Reuters

„Dělostřelecké ostřelování bylo v neděli silné, skončilo až pozdě v noci,“ uvedl zástupce rady města s tím, že palba mířila jak na okraje města, tak na jeho centrum. Střela poškodila i kopuli jednoho z chrámů v centru města, stejně jako budovu radnice a dům vedle budovy, kde sídlila tajná služba SBU. Částečně zničeno bylo několik obchodů, nemocnic, škol a výškové obytné domy.

Hasiči zasahují v továrně na nábytek ve Slavjnasku zasažené minometným granátem.

Foto: Andrei Petrov, ČTK/AP

Podle radního ukrajinské síly použily raketomety Grad. Těmto obviněním ukrajinské síly čelí opakovaně, ale vždy je popírají.

Nejvíce je poškozeno předměstí Slavjansku, ves Semenivka. Podle obyvatel v ní už nestojí ani jeden dům.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Záběry na hořící domy a benzínovou stanici ve Slavjansku

Video: Reuters

Zasaženo bylo i plynové potrubí. Protože už dříve byly zasaženy přivaděč vody a elektrické vedení, je Slavjansk bez vody a bez proudu.

Minometným granátem zapálené plynové potrubí u Slavjansku

Foto: Alexander Zemlianichenko, ČTK/AP

Velitel separatistů Igor Strelkov otevřeně řekl: „Situace je špatná.“ Dodal, že ale není plánováno posílit obranu, jak se přes víkend uvádělo: „Posily ve Slavjansku nejsou a ani se neplánují.“

Separatista v Kramtorsku před poničenou budovou místního úřadu

Foto: Gleb Garanich, Reuters

Separatisté zaútočili na Artěmivsk 

Zatímco ve Slavjansku čelí separatisté silnému tlaku vládních sil, v noci napadli vojenský tábor v Artěmivsku, kam na dvou terénních automobilech a kamazu přijelo komando vyzbrojené automaty a granátomety. Když se vojáci začali bránit, útočníci se stáhli, uvedla Ukrajinska pravda.

V Mariupolu na jihu Doněcké oblasti hoří terminál letiště i kasárna sousední vojenské posádky.

Modré přilby jen se souhlasem Kyjeva

Případné nasazení mírových sborů OSN na Ukrajině bude možné jen se souhlasem kyjevské vlády. Uvedl to pro agenturu RIA Novosti ruský velvyslanec v OSN Vitalij Čurkin. Podle něj je nepředstavitelné, že by na Ukrajině působily modré přilby bez souhlasu kyjevské vlády.

Ubytovna v letním táboře u Luhansku, kterou využívají separatisté, zasažená při náletu.

Foto: Shamil Zhumatov, Reuters

Čurkin k otázce dodal: „Obvykle požadavek (o nasazení modrých přileb) vyžaduje tento souhlas. Nyní není jasné, zda by Kyjev souhlasil s rozmístěním takového kontingentu, pokud míní pokračovat v silové operaci na východě a chce silou rychle vyřešit problém. Já ale doufám, že se tento přístup nyní změní.“

Ruský velvyslanec dodal, že o nasazení mírových sborů se ani nejedná. Podle něj se Rusko na Radě bezpečnosti snaží prosadit rezoluci o otevření humanitárních koridorů.

Dněpropetrovsk se připravuje na uprchlíky

Dněpropetrovská oblast vytvořila Centrum pomoci přesídlencům z Doněcké a Luhanské oblasti a z Krymu. Uprchlíky přijímá třináct měst. Každé město vybralo hotely, hostely a rodiny, které jsou schopné přijímat uprchlíky.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků