Hlavní obsah
Slovenské MiGy-29 Foto: Ondrej Maliniak/Ozbrojené síly SR

Ostrý zásah slovenských migů, obyvatele vyděsil sonický třesk

Italské dopravní letadlo ztratilo v neděli večer nad územím Slovenska spojení a z vojenského letiště Sliač proto vystartovala k ostrému zásahu dvě stíhací letadla MiG-29, která Airbus A320 doprovázela až na hranici s Ukrajinou. Stíhačky při zásahu překročily rychlost zvuku, obyvatele v okolí Rožňavy, Košic a Michalovců proto vystrašil zvuk podobný výbuchu.

Slovenské MiGy-29 Foto: Ondrej Maliniak/Ozbrojené síly SR
Ostrý zásah slovenských migů, obyvatele vyděsil sonický třesk

Slovenské ministerstvo obrany vysvětlilo, že rána byla způsobená překonáním rychlosti zvuku při zásahu stíhacích letadel.

„Za vzniklou situaci se obyvatelům omlouváme. Jedná se o bezpečnost všech občanů Slovenska, protože vzdušné síly ozbrojených sil Slovenské republiky odpovídají za ochranu vzdušného prostoru 24 hodin denně, sedm dní v týdnu a takovéto vzlety jsou toho součástí,“ uvedlo ministerstvo na sociální síti.

Stíhací letadla MiG-29 umístěná na Sliači jsou součástí integrovaného systému protivzdušné obrany Severoatlantické aliance. „Stíhací letadla zasahují nejen proti narušitelům vzdušného prostoru, ale rovněž při pomoci letadlům v nouzi, při ztrátě spojení nebo při únosu letadla. Právě ztráta spojení je nejčastější příčinou ostrých vzletů letadel,“ dodalo ministerstvo.

Italský airbus letěl na trase Milán-Charkov.

Sonický třesk je akustický jev, který vzniká, když letadlo překoná rychlost zvuku. Jde o silnou ránu podobnou výbuchu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků