Hlavní obsah
Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Navi Pillayová Foto: Reuters

OSN kritizuje úpadek lidských práv na východní Ukrajině

Před stále častějším porušováním lidských práv na východě Ukrajiny varovala v pátek komisařka OSN pro lidská práva Navi Pillayová. Varovala před alarmujícím zhoršením a vyzvala zejména proruské síly, aby ukončily své aktivity.

Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Navi Pillayová Foto: Reuters
OSN kritizuje úpadek lidských práv na východní Ukrajině

V oblasti, kde ukrajinská armáda bojuje s proruskými vzbouřenci, se stav lidských práv podle Pillayové „znepokojivě zhoršil“.

„Ti, kdo mají vliv na ozbrojené skupiny odpovědné za většinu násilností na východní Ukrajině, musí učinit všechno pro to, aby zadrželi tyto muže, kteří se zdají být odhodláni zemi rozdělit,“ prohlásila Pillayová na adresu separatistických skupin ve východních regionech.

Zpráva jejího úřadu uvádí příklady cíleného vraždění, mučení a únosů. Zmiňuje také perzekuce Tatarů na Krymu, který v březnu anektovalo Rusko.

Na Krymu zakázali demonstrace

Úřady na Krymu v pátek zakázaly v příštích čtyřech týdnech jakékoliv demonstrace. Krymský předák Sergej Aksjonov uvedl, že je to kvůli nepokojům na východní Ukrajině a možnému pronikání extremistů, kteří by narušili lázeňskou turistiku. Podle médií je však zákaz cílen hlavně proti krymským Tatarům, kteří na neděli připravovali velké shromáždění.

Související témata:

Kyjev

Foto: Profimedia.cz

Foto: Ondřej Lazar Krynek

Balaklava na Krymu

Foto: Profimedia.cz

Ruské úřady už dříve zakázaly vůdci Tatarů Mustafovi Džemilevovi na poloostrov vstup.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků