Hlavní obsah

Slovenští lékaři nadále bojují o životy oddělených siamských dvojčat. V pátek konstatovali, že u infekce Marka neustupuje a jeho stav se nezlepšuje, ale zhoršuje. Dítě má prý příznaky poškození mozku.

Operované dvojče Marek má poškozený mozek

"Vyšetření mozku nám ukázalo příznaky poškození centrální nervové soustavy. Na mozku jsou známky otoku a krvácení, které je důsledkem poruchy srážlivosti krve. Počet krevních destiček se u Marka pohybuje na hranici života a smrti. Možnost jeho uzdravení je velmi nízká," uvedl v pátek na setkání s novináři ošetřující lékař Tibor Šagát.

Primář bratislavské Dětské fakultní nemocnice Vladimír Cingel konstatoval, že Marka museli opakovaně resuscitovat. "Je vlastně permanentně resuscitovaný pomocí léků a přístrojů. Jeho stav je kritický, selhávají mu životně důležité orgány. Jeho organismus sice stále má rezervy, aby bojoval s postupující infekcí, ale ty se postupně vyčerpávají," uvedl Cingel.

Lékaři stále věří, že jeho stav se může změnit k lepšímu, ale přiznávají, že ho mohou každou minutu ztratit. Infekce se rozšiřuje a nezabírají už žádná antibiotika. "Obávám se, že obrat ve vývoji je v rovině zázraků," dodal Cingel.

Nezvládnutelná infekce působí na orgány jako jed, který poškozuje Markův cévní systém, negativně ovlivňuje centrální nervový systém, játra i ledviny. Postupně selhávají také plíce a srdce.

Jeho bratr Michal je na tom lépe, i když se od začátku týdne podrobil dvěma operacím. V jeho střevech se opakovaně objevil otvor a obsah střev se dostal do břišní dutiny. "Po operaci nedošlo ke zhoršení funkce jeho orgánů," konstatoval Cingel.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků