Hlavní obsah
 

Odříznutá města a dopravní chaos. Evropu sužují přívaly sněhu a vichřice

Tisíce domácností bez elektrické energie, odříznutá města a vesnice od okolí, nesjízdné silnice. Tak vypadá od pondělí situace ve Francii a Španělsku, které ochromily přívaly sněhu, píše agentura DPA. V jižní části Francouzského středohoří napadlo místy až půl metru sněhu. V téměř polovině španělských provincií je vyhlášený stav ohrožení. Silný vítr působí problémy v Česku, na Slovensku či v Itálii.

 
Odříznutá města a dopravní chaos. Evropu sužují přívaly sněhu a vichřice

Bez elektřiny je ve Francii 195 tisíc domácností. Přes tisícovku lidí bylo nuceno kvůli silnému sněžení strávit noc na úterý v provizorním ubytování. Přes 800 automobilů uvízlo na zablokovaných regionálních komunikacích, oznámily úřady departamentů Haute-Loire a Loire, které leží v regionu Auvergne Rhône-Alpes. Na některých železničních tratích v oblasti Lyonu byla přerušena železniční doprava.

Husté sněžení ochromilo dopravu

Foto: Ritzau Scanpix, Reuters

Jih Francie sužoval místo sněhu vytrvalý déšť. Na Korsice působila problémy vichřice. Vítr dosahoval v nárazech rychlosti až 180 kilometrů v hodině. Úřady na ostrově registrují deset zraněných.

Španělsko trápí velice chladné počasí a přívaly sněhu. Na baleárském ostrově Menorca je už třetí den 30 tisíc domácností bez proudu kvůli nedělnímu tornádu. V Austrii a Galicii je kvůli přívalům sněhu nesjízdných mnoho silnic a dálnic. Od pondělí je v oblasti přerušena vlaková doprava.  Kromě silného sněžení a přílivu arktického vzduch Španělsko zažilo bouři, která vyvracela stromy a trhala elektrické vedení. V Asturii se ocitlo bez elektřiny kolem 4600 domácností.

Mnohá místa přívaly sněhu odřízly od okolního světa.

Foto: Alvaro Barrientos, ČTK/AP

S vichřicí a prudkými srážkami se potýká také Rakousko. Zejména na jihu země je podle místních úřadů mnoho silnic neprůjezdných kvůli vyvráceným stromům. Některé řeky vystoupily z břehů. Provoz musel být zastaven také na některých železničních tratích. V jihorakouské spolkové zemi Korutany se ocitlo 10 tisíc domácností bez proudu.

Bouře zničila jachty v přístavu v italském městě Rapallo

Foto: Antonio Calanni, ČTK/AP

Zřejmě nejhorší průběh bouře zažívají obyvatelé Itálie, kde si extrémní počasí vyžádalo nejméně 11 mrtvých a čtyři vážně zraněné. Od pondělí jsou v zemi zavřené školy, severoitalské přístavy i mezinárodní letiště v Janově. Nejvyšší stupně ohrožení platí v severoitalských regionech Ligurie, Lombardie, Furlánsko a Benátsko. [celá zpráva]

Silný vítr po celý den zaměstnával hasiče a pracovníky energetických společností i na Slovensku. Hasiči vyjížděli k přibližně 80 případům. U Turčianských Teplic ráno vlak narazil do spadlého stromu. Zranilo se při tom pět ze 75 cestujících.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Itálii sužují bouře a prudké deště

Video: Reuters

V okrese Poprad popadané stromy dočasně zablokovaly hlavní silniční tah z Tatranské Javoriny do Polska. Padaly i na projíždějící auta, podle mluvčí hasičů Zuzany Farkasové se nikomu nic nestalo. Na středním Slovensku jsou i problémy s dodávkou elektrického proudu, podle energetiků je mimo provoz téměř 200 distribučních trafostanic, počet výpadků dosáhl rozměrů kalamity.

Španělsko ochromily přívaly sněhu

Foto: Alvaro Barrientos, ČTK/AP

S vichřicí se potýkalo i Česko, kde zůstaly bez elektrické energie desítky tisíc domácností. [celá zpráva]

Beaufortova stupnice síly větru

 • BEZVĚTŘÍ - 0-0,2 m/s, pod 1 km/h, kouř stoupá svisle vzhůru
 • VÁNEK - 0,3-1,5 m/s, 1-5 km/h, směr větru je poznatelný podle pohybu kouře, vítr však nepohybuje větrnou korouhví (směrovkou)
 • SLABÝ VÍTR - 1,6-3,3 m/s, 6-11 km/h, vítr je cítit ve tváři,listy stromů šelestí, větrná směrovka se začíná pohybovat
 • MÍRNÝ VÍTR - 3,4-5,4 m/s, 12-19 km/h, listy stromů a větvičky jsou v trvalém pohybu, vítr napíná praporky a slabě čeří hladinu stojaté vody DOSTI ČERSTVÝ VÍTR - 5,5-7,9 m/s, 20-28 km/h, vítr zdvíhá prach a kousky papíru, pohybuje slabšími větvemi
 • ČERSTVÝ VÍTR - 8,0-10,7 m/s, 29-38 km/h, listnaté keře se začínají hýbat, na stojatých vodách se tvoří menší vlny se zpěněnými hřebeny
 • SILNÝ VÍTR - 10,8-13,8 m/s, 39-49 km/h, vítr pohybuje silnějšími větvemi, telegrafní dráty sviští, používání deštníků se stává nesnadné
 • PRUDKÝ VÍTR - 13,9-17,1 m/s, 50-61 km/h, vítr pohybuje celými stromy, chůze proti větru je obtížná
 • BOUŘLIVÝ VÍTR - 17,2-20,7 m/s, 62-74 km/h, vítr ulamuje větve, chůze proti větru je téměř nemožná VICHŘICE - 20,8-24,4 m/s, 75-88 km/h, vítr působí menší škody na stavbách (strhává komíny, tašky ze střech)
 • SILNÁ VICHŘICE - 24,5-28,4 m/s, 89-102 km/h, vyskytuje se na pevnině zřídka, vyvrací stromy, působí větší škody
 • MOHUTNÁ VICHŘICE - 28,5-32,6 m/s, 103-117 km/h, vyskytuje se velmi zřídka, působí velké škody na domech, lesích
 • ORKÁN - nad 32,7 m/s, nad 118 km/h, ničivé účinky
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků