Hlavní obsah

Oddělené siamské dvojče muselo nečekaně na operaci

Slovenští lékaři museli v pondělí večer náhle operovat jedno z oddělených siamských dvojčat. Šéf operačního týmu Vladimír Cingel neupřesnil o jaký zákrok se jednalo. "U Michala nastaly určité komplikace, museli jsme proto přikročit k operačnímu zákroku," uvedl Cingel pro televizi TA3.

Oddělené siamské dvojče muselo nečekaně na operaci

Stav pětiměsíčních dvojčat je podle lékařů stabilizovaný. Jsou nadále v umělém spánku a dýchají za ně přístroje. "Stav operovaného Michala je lepší než Marka. U něj se totiž opět objevila infekce, která už jednou ustoupila," konstatoval Cingel. Šéf operačního týmu zdůraznil, že chlapce čeká ještě několik rekonstrukčních operací.

Siamská dvojčata srostlá hrudníkem a částí břicha lékaři bratislavské Dětské fakultní nemocnice oddělili před deseti dny při náročné 20hodinové operaci. V celkové anestezii byla dvojčata 22 hodin. Michala operovali 17 hodin a 5 minut a Marka 19 hodin a 50 minut.

Chlapci se narodili předčasně v dubnu v 36. týdnu těhotenství císařským řezem, lékaři je museli kvůli problémům s trávícími orgány poprvé operovat už několik dní po narození.

Siamská dvojčata se na Slovensku naposledy narodila v lednu roku 2000. Dívky Andrea a Lucie byly srostlé v oblasti pánevní kosti. Obě děti po úspěšném zákroku žijí.

Na Slovensku od 70. let minulého století přišla na svět čtyři siamská dvojčata. Podle statistik připadají jedna siamská dvojčata přibližně na 50 000 porodů, příchod na svět z nich však přežije jen malé procento. Při operacích srostlých dětí se občas stává, že jedno z dvojčat při oddělení umírá.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků