Hlavní obsah
Část žadatelů o azyl zamíří z Rakouska do ubytovny Slovenské technické univerzity v Gabčíkovu. Foto: Ivan Vilček, Právo

Obyvatelé Gabčíkova odmítli přijmout uprchlíky

Drtivou většinou odmítli obyvatelé jihoslovenského Gabčíkova dočasné přijetí pěti set uprchlíků nyní pobývajících v Rakousku. V nedělním referendu s ním vyjádřilo nesouhlas téměř 97 procent hlasujících. Zřejmě jim to ale nebude příliš platné, protože slovenské ministerstvo vnitra upozornilo, že výsledkem plebiscitu se řídit nemusí.

Část žadatelů o azyl zamíří z Rakouska do ubytovny Slovenské technické univerzity v Gabčíkovu. Foto: Ivan Vilček, Právo
Obyvatelé Gabčíkova odmítli přijmout uprchlíky

Na 4300 voličů Gabčíkova mělo příležitost odpovědět na otázku znějící "Jste proti zřízení dočasného utečeneckého tábora pro migranty v účelovém zařízení Slovenské technické univerzity?".

Hlasovat jich podle předsedy referendové komise Teodora Bodoa v klidné atmosféře a bez incidentů nakonec přišlo 2603, tedy přes 58 procent. Jen 102 z nich prý odpovědělo kladně.

Pro ministerstvo nezávazné

Ministerstvo vnitra dalo předem na vědomí, že do příprav ani průběhu lidového hlasování nebude zasahovat. Michaela Paulenová z tiskového odboru vysvětlila, že podle zákona patří organizace referenda do výkonu samosprávy obce.

"Znamená to, že pro obec je místní referendum právně relevantní. Ministerstvo vnitra jako orgán státu ale není výsledky referenda vázáno a zákon mu neukládá na jejich základě konat," dodala.

Pokoj pro azylanty

Foto: Ivan Vilček, Právo

Slovensko se zavázalo poskytnout ubytovací kapacity pro 500 lidí, kteří žádají o azyl v Rakousku a pobývají v přeplněném táboře Traiskirchen. Memorandum o jejich dočasném ubytování podepsali ministři vnitra obou zemí 21. července ve Vídni.

"V tuto chvíli je v azylovém zařízení v Gabčíkovu všechno připravené na příchod uprchlíků z Rakouska, včetně pokojů, postelí i zaměstnanců," informovala Paulenová. Přesný termín příchodu prvních 250 dočasných azylantů z Rakouska podle ní není ještě známý.

Zbytečná panika?

Referendum bylo uspořádáno poté, co podle starosty obce téměř 3150 lidí podepsalo petici, v níž protestují proti dočasnému ubytování běženců.

Ministerstvo vnitra v souvislosti se situací v Gabčíkovu uvedlo, že nerozumí panice, která tu vzniká. Připomnělo, že v obci je jedno z azylových zařízení již od roku 1994 a za toto období tu byly ubytovány tisíce cizinců, prý bez jakýchkoli problémů.

Jídelna pro azylanty

Foto: Ivan Vilček, Právo

"Lidé chtějí žít v klidu a v bezpečí (...) Na obec s 5000 obyvateli je několik stovek utečenců už moc," řekl Sme.sk starosta Iván Fenes. Místní obyvatelé mají podle něj své bohaté zkušenosti z minulosti, než před šesti lety utečenecký tábor uzavřeli.

Posílí ostrahu

Podle předsedy petičního výboru proti utečeneckému táboru Zoltána Jakuse je hlavní problém v tom, že objekt, který dříve sloužil jako ubytovna, není ohrazený.

Ministerstvo podle Hospodárských novin informovalo, že v době, kdy budou v Gabčíkovu dočasní "rakouští" azylanti, bude posílena ostraha objektu. Financovat to bude rakouská strana, s níž je dohodnuto, že pokud migranti poruší zákony, ihned se vrátí do tábora v Rakousku.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků