Hlavní obsah
Běloruský prezident Alexander Lukašenko Foto: Reuters

Obnovíme kontroly na hranicích s Ruskem, hrozí Lukašenko

Bělorusko je připraveno obnovit kontroly na hranici s Ruskem, což by znamenalo konec volného režimu, který na rusko-běloruské hranici panoval 20 let, řekl v pátek běloruský prezident Alexandr Lukašenko. Rusko začátkem roku začalo provádět na hranici pasové kontroly a zdůvodnilo to bezpečnostními požadavky.

Běloruský prezident Alexander Lukašenko Foto: Reuters
Obnovíme kontroly na hranicích s Ruskem, hrozí Lukašenko

Jak uvedla agentura Reuters, ve skutečnosti ale Moskva reagovala na loňské rozhodnutí Běloruska zavést pětidenní bezvízový styk s 80 státy, mezi nimiž jsou i země Evropské unie. Rusku se sbližování Minsku s EU nelíbí.

„Chtějí-li (Rusové) zavřít hranici, prosím. Když ji zavřou, musíme rovněž obnovit hraniční kontroly,” řekl podle agentury Belta Lukašenko, který objížděl hraniční posty. Prezident také dodal, že nechce rozhodnutí uspěchat a vyčká, jak se bude ruská politika na hranicích dále vyvíjet.

Lukašenko si už loni stěžoval, že Rusko na hranicích vytváří zvláštní bezpečnostní zóny a blokuje dovoz zboží. Vztahy mezi oběma státy podle něj ochladly a Moskva a Minsk tím už „mnoho ztratily”.

Reuters napsal, že tradičně dobré vztahy mezi Moskvou a Minskem jsou napjaté od ruské anexe Krymu v roce 2014. Lukašenko tento čin Ruska označil za špatný precedens. Vztahy Minsku se Západem se naproti tomu zlepšily, když Lukašenko souhlasil s propuštěním některých politických vězňů a do parlamentu se dostala opozice.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků