Hlavní obsah
Představitelé tuniského kvarteta národního dialogu Foto: Anis Mili/Files, Reuters

Nobelova cena za mír pro tuniskou organizaci

Nobelovou cenou za mír bylo v pátek oceněno v Norsku tuniské politické kvarteto národního dialogu, které dokázalo v Tunisku dosáhnout politického řešení v době, kdy hrozila zemi občanská válka. Ocenění je překvapivé, očekávalo se, že cenu dostane papež František.

Představitelé tuniského kvarteta národního dialogu Foto: Anis Mili/Files, Reuters
Nobelova cena za mír pro tuniskou organizaci

„Po arabském jaru vydláždilo kvarteto cestu pro mírový dialog,“ řekla vedoucí norského Nobelova výboru Kaci Kullmannová Fiveová. Ocenila i to, že „přispělo k budování pluralitní demokracie v Tunisku během jasmínové revoluce“.

Kvarteto tvoří zástupci čtyř organizací, mezi nimiž je Tuniská konfederace průmyslu, obchodu a řemesel UTICA vedená Vidídou Búčamávíovou, tuniská odborová centrála UGTT, v jejímž čele stojí Husajn Abásí, Tuniská liga pro občanská práva LTHD a Národní asociace tuniských právníků. Hlavní silou kvarteta byl odborový UGTT, který zprostředkoval rozhovory sekulární opozice s tehdejší islamistickou vládou o politických změnách a nové území.

Při udělení ceny Fiveová zdůraznila, že ji dostává kvarteto jako celek, nikoliv jedna z organizací sama o sobě.

Kvarteto národního dialogu vzniklo na konci léta 2013, kdy Tunisku hrozila občanská válka. Země byla otřesena vraždami dvou opozičních politiků Šukrího Bilajda a Muhammada Brahmího. [celá zpráva]

Nepokoje vyvrcholily v srpnu 2013. [celá zpráva]

Výbor ocenil, že kvarteto ukázalo možnost dialogu mezi sekulárními a islamistickými politickými hnutími.

Oceněná skupina tuniských vyjednávačů Nobelovu cenu označila za poselství pro region. Ukazuje, že správnou cestou je dialog. Loni Nobelovu cenu za mír dostala tehdy sedmnáctiletá pákistánská bojovnice za právo dívek na vzdělání Malala Júsufzaiová, která se stala vůbec nejmladším držitelem tohoto ocenění.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků