Hlavní obsah
Setkání dalajlamy s francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym. Foto: POOL, Reuters

Nicolas Sarkozy se neoficiálně sešel s dalajlámou

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy se v sobotu navzdory čínským protestům sešel s tibetským duchovním vůdcem dalajlámou. Ten francouzského politika ubezpečil, že jeho snaha nesměřuje k oddělení Tibetu od Číny, ale k dodržování lidských práv.

Setkání dalajlamy s francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym. Foto: POOL, Reuters
Nicolas Sarkozy se neoficiálně sešel s dalajlámou

"Dalajláma mě ujistil, že nesměřuje k odtržení Tibetu od Číny, ale usiluje o dodržování lidských práv," řekl Sarkozy po zhruba půlhodinové schůzce v severopolském Gdaňsku, která byla označena jako neoficiální.

Čína proti Sarkozyho setkání s dalajlámou již dříve ostře protestovala a zrušila kvůli ní plánované jednání s představiteli Evropské unie. Peking jakékoli schůzky zahraničních státníků s dalajlámou označuje za vměšování do čínských vnitřních záležitostí a tibetského duchovního vůdce obviňuje ze snahy odtrhnout Tibet od zbytku země.

Sarkozy a dalajláma se sešli v rámci oslav 25. výročí udělení Nobelovy ceny za mír Lechovi Walesovi, polskému exprezidentovi a vůdci protikomunistického hnutí Solidarita. Ředitel Institutu Lecha Walesy Piotr Gulczyński novinářům řekl, že kvůli rozsáhlým protestům Číny mělo setkání Sarkozyho s dalajlámou neoficiální charakter.

Sarkozy ještě před schůzkou s dalajlámou zdůraznil, že by se situace neměla dramatizovat. Podle něj Evropa potřebuje Čínu a Čína potřebuje Evropu. Doplnil, že již dříve mluvil o tom, že se s dalajlámou sejde do konce letošního roku. "Jako francouzský prezident mám právo se setkávat s kým chci," řekl.

Čínští nacionalisté vyzvali k bojkotu francouzských výrobků a společností. Reagovali tak právě na plánované setkání Sakozyho s dalajlámou.

Dalajláma, který v pátek přijel do přímořského Gdaňska na pozvání Walesy, při svém vystoupení řekl, že nesměřuje ke zničení čínské vlády. "Měli bychom žít vedle sebe, to je jediné, po čem toužím, protože Tibeťané mají vlastní kulturu a tradice," řekl dalajláma.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků