Hlavní obsah
Předseda Evropské komise José Manuel Barroso Foto: Yves Herman, Reuters

Nezávislé Skotsko jako člen EU? Nemožné, věští Baroso

Jako téměř nemožné vidí předseda Evropské komise José Barroso, že by se nezávislé Skotsko mohlo stát členem Evropské unie. Skotové budou o své nezávislosti na Británii rozhodovat v zářijovém referendu a podle Barrosa by případné „ano“ znamenalo, že velmi pravděpodobně zůstanou mimo toto osmadvacetičlenné společenství.

Předseda Evropské komise José Manuel Barroso Foto: Yves Herman, Reuters
Nezávislé Skotsko jako člen EU? Nemožné, věští Baroso

Šéf Evropské komise, jehož mandát končí letos v říjnu, už v minulosti uvedl, že jakýkoli nově vzniklý stát bude muset znovu požádat o členství v unii.

Pokud vznikne nezávislé Skotsko, bude pro jeho přijetí do EU potřeba souhlas všech současných členských zemí. Tedy včetně Velké Británie, jejíž politici se v současnosti vehementně snaží přesvědčit Skoty, aby zůstali členy Spojeného království. „Myslím, že to bude extrémně obtížné, ne-li nemožné,“ prohlásil v neděli v rozhovoru pro britskou stanici BBC Barroso.

O odtržení Skotska usilují tamní nacionalisté, kteří se snaží přesvědčit krajany, aby se v referendu s Británií rozloučili. Britský ministr financí George Osborne tento týden pohrozil, že pokud Skotové z Británie odejdou, přijdou o britskou libru. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků