Hlavní obsah
Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk Foto: Andrew Kravchenko, Reuters

Nerušte sankce, dokud Rusko nevrátí Krym, vyzval ukrajinský premiér

Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk vybídl Západ, aby nerušil vyhlášené sankce proti Rusku, dokud Ukrajina nezíská zpět kontrolu nad celým svým územím, a to včetně Ruskem anektovaného Krymu. Jaceňuk to řekl v noci na čtvrtek na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku.

Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk Foto: Andrew Kravchenko, Reuters
Nerušte sankce, dokud Rusko nevrátí Krym, vyzval ukrajinský premiér

"Vybízíme naše partnery k tomu, aby nerušili sankce, dokud Ukrajina opět nezíská kontrolu nad celým svým územím," prohlásil podle agentury AFP předseda ukrajinské vlády a opět odsoudil údajnou ruskou invazi na východě země.

"Nevěříme slovům, věříme jenom skutkům a činům," prohlásil Jaceňuk a vybídl Rusko, aby se podvolilo mezinárodním závazkům a respektovalo 12 bodů dohody o příměří z Minsku z 20. září.

Ukrajina podle něj každý den ztrácí vojáky v bojích s proruskými separatisty, navzdory dohodnutému příměří.

Kreml odmítá tvrzení Kyjeva i Západu, že vyzbrojuje povstalce na východě Ukrajiny a vysílá tam své vojáky. Obviňuje naopak Západ z podpory tažení ukrajinské armády na východě, včetně bombardování měst, jehož oběťmi jsou často civilisté.
Podle odhadů OSN si konflikt na východě Ukrajiny od dubna vyžádal přes 3200 obětí. Bilance zahrnuje i 298 osob z malajsijského boeingu, který byl v polovině července podle dostupných údajů sestřelen v Doněcké oblasti.

Související témata

Kyjev

Foto: Profimedia.cz

Průvod demonstrantů v moskvě

Foto: STRINGER, Reuters

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků