Hlavní obsah
Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker Foto: Vincent Kessler, Reuters

Nepřijmout ani děti z řad migrantů je skandální, opřel se do V4 Juncker

Šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker považuje za skandální, že některé unijní země, včetně České republiky, naprosto odmítají přijímat migranty, a to dokonce i děti bez doprovodu. Juncker to uvedl v rozhovoru pro Le Monde.

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker Foto: Vincent Kessler, Reuters
Nepřijmout ani děti z řad migrantů je skandální, opřel se do V4 Juncker

"Kvóty (přerozdělování migrantů v rámci EU) přijali (unijní) ministři vnitra v září 2015," reagoval Juncker na otázku, zda nelituje toho, že navrhl migrační kvóty. Reportér Le Mondu se předsedy EK v dovětku otázal, zda kvóty nepodnítily debatu s východní členy Unie. Proti kvótám byly při jednání ministrů Slovensko, Maďarsko, Česko a Rumunsko.

"Chybí nám společná definice solidarity. Navrhl jsem Maďarům, Čechům, Polákům a dalším, aby přijali alespoň alespoň děti bez doprovodu, bez rodičů, bez rodiny. Považuji za skandální, že to někdo odmítá, když Evropa skýtá na jejich ochranu prostor," odpověděl Juncker.

Na otázku, zda zmíněné země jeho návrh vyslyší, předseda EK odpověděl: "Myslím, že to vážně zvažují. Byl by to alespoň elementární projev solidarity. Bezpochyby by to také pomohlo zemím Visegrádu (Česko, Polsko, Maďarsko, Slovensko), ostatní unijní země by pro ně pak měly větší pochopení. To, že některé země zcela odmítají (přijímat) uprchlíky, a zhoubné promluvy o tom, že Evropa čelí muslimské invazi, jsou nepřijatelné."

V Česku velké téma

Slovenský premiér Peter Pellegrini minulý týden uvedl, že Slovensko by mohlo přijmout několik desítek syrských sirotků. Plán kritizovala vládní Slovenská národní strana (SNS), která je jednou ze tří koaličních stran. [celá zpráva]

V Česku se o možnosti přijmout syrské sirotky rozpoutala v září bouřlivá diskuse. O plánu se hovořilo i v Poslanecké sněmovně, kde opoziční TOP 09 neprosadila usnesení, aby dolní komora požádala vládu o přijetí nejméně 50 syrských dětí z uprchlických táborů. K přijetí dětí, které navrhovala europoslankyně Michaela Šojdrová, vyzvala premiéra Andreje Babiše téměř polovina senátorů.

Babiš nakonec požádal Šojdrovou a zástupce neziskových organizací, aby vybrali syrské sirotky, kteří by mohli být z uprchlických táborů přesunuti do Česka. Příliš však nevěří tomu, že takové děti najdou. Premiér prosazuje pomoc dětem mimo Česko.

Anketa
Jste pro přijímání dětí migrantů do Česka?
Ano
10 %
Ne
89.4 %
Nevím
0.6 %
Celkem hlasovalo 7757 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků