Hlavní obsah

Velká Británie by měla zůstat součástí Evropské unie, napsal americký prezident Barack Obama v novinovém článku. Podle Obamy je setrvání Británie v Unii strategicky důležité a země je díky členství v EU silnější.

Neopouštějte EU, apeluje Obama na Británii

Obamův článek vyšel v den návštěvy prezidenta v Londýně v listu The Daily Telegraph. Deník je blízký Konzervativní straně premiéra Davida Camerona, jejíž část požaduje vystoupení země z Unie.

Americký prezident připomněl historické spojenectví USA a Británie a společné kroky, které zásadně ovlivnily dějiny Evropy včetně společného boje proti Hitlerovi. Obama připomněl, že Američané s Brity přispěli k vybudování prosperující Evropy, v níž sedm desetiletí panuje relativní mír. Evropa a s ní i USA ale stále čelí novým výzvám, ať už v oblasti ekonomiky, nebo bezpečnosti. Výsledek britského referenda o setrvání v Evropské unii proto podle Obamy přirozeně zajímá také Spojené státy a bude mít na ně dopad.

Podle Obamy je v zájmu obou zemí setrvání Británie v Unii. „Měli byste být hrdi na to, že EU pomáhá napříč kontinentem i na jeho okraji šířit britské hodnoty a zvyky - demokracii, vládu práva, otevřené trhy. Evropská unie britský vliv neomezuje, nýbrž ho zvyšuje. Silná Evropa přední postavení Británie ve světě neohrožuje, ale posiluje ho.

Obama dodal, že rozhodnutí je samozřejmě na britských voličích. Vysvětlil také, že do Londýna přijíždí v tuto chvíli, protože chtěl osobně popřát královně Alžbětě II. k jejím 90. narozeninám.

Související témata:

Americký prezident Barack Obama

Foto: Pablo Martinez Monsivais, ČTK/AP

Ilustrační foto.

Foto: koláž Novinky.cz s použitím Profimedia.cz

yknivoNumanzeSaNyknalC

Související články

Výběr článků