Hlavní obsah
Werner Mauss u soudu Foto: Profimedia.cz

Německý „James Bond” čelí obvinění, že zkrátil daně o 320 miliónů

Sedmasedmdesátiletý bývalý agent německé tajné služby Werner Mauss prožil život jako ze špionážního románu. Tento týden však stanul před soudem, kde čelí podezření, že připravil stát na daních o v přepočtu víc než 320 miliónů korun. Hrozí mu za to několik let vězení, informoval deník The Guardian.

Werner Mauss u soudu Foto: Profimedia.cz
Německý „James Bond” čelí obvinění, že zkrátil daně o 320 miliónů

Werner Mauss díky svým přesvědčovacím schopnostem během více než tří desetiletí služby vlasti vyjednával s Hizballáhem, mafiány i politiky. Přezdívá se mu „muž s devíti prsty”, známý je také jako Richard Nelson, Claus Möllner a u politiků jako „007” nebo „Instituce M”.

Narodil se v roce 1940 v Essenu, nejprve se živil jako podomní prodejce a ještě před dovršením třicítky založil s manželkou detektivní agenturu, v níž se věnoval prokazování nevěry. Detektivní agentura však byla jen odrazovým můstkem.

Mauss začal brzy spolupracovat s policií. Nejprve na odhalování velkých krádeží, později organizovaného zločinu. Pracoval tak, že si získal důvěru svých cílů, předstíral, že je sám zločinec, a vymámil z nich plány příštích akcí.

Lovec mafiánských kmotrů

Mezi roky 1970 až 1996 se Mauss podílel na zatčení téměř každého významného mafiána v tehdejším Západním Německu. Ve svém životě německý Bond riskoval a dostával za to štědré odměny, které neváhal rychle utrácet. Kupoval si švýcarské hodinky, přepychová auta a pořídil si i vlastní letadlo – Cessnu 172 – s nímž přímo ze své luxusní rezidence odlétal na zahraniční mise.

Cessna 172

Foto: Profimedia.cz

Mauss si však také založil několik offshorových účtů, na které desítky miliónů ukládal a milióny také neváhal opět vybírat, napsal The Guardian. To, že peníze nedanil, Mauss vysvětluje tím, že šlo o prostředky ze zvláštního fondu západních tajných služeb a on je tedy ani danit neměl.

Tvrdí, že vlasti slouží dosud a je zapojen mimo jiné do boje s Islámským státem. V minulosti podle svých slov dokonce zachránil život papeži Benediktovi XVI., když ho chtěla otrávit italská mafie.

O své nevině nyní bude muset 77letý Mauss přesvědčit soudní tribunál. Pokud to nedokáže, může si na konci tohoto týdne vyslechnout trest ve výši šesti let a tří měsíců vězení.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků