Hlavní obsah

Německý exprezident Christian Wulff se bude zodpovídat před soudem z korupce. Uvedla v úterý agentura DPA s odkazem na zdroje z justice. Bývalý premiér Dolního Saska Wulff byl nucen na prezidentský úřad rezignovat loni v únoru, protože přijal služby soukromého podnikatele.

Německý exprezident půjde před soud kvůli korupci

Soud by podle magazínu Der Spiegel měl začít 1. listopadu v Hannoveru.

Státní zastupitelství v Hannoveru v dubnu Wulffa obžalovalo z korupce spolu s filmovým investorem Davidem Groenewoldem, který v roce 2008 podle všeho částečně zaplatil výlet Wulffovy rodiny na mnichovský pivní festival Oktoberfest. Podle DPA Groenewold uhradil zhruba 750 eur (19 300 korun).

Justice však podle DPA řízení otevřela jen v souvislosti se zneužíváním postavení a přijímáním benefitů. Wulff v té době zastával úřad zemského premiéra.

Za přijímání výhod přitom bývalému prezidentovi podle trestního zákoníku hrozí tři roky vězení nebo pokuta, kdežto za přijetí úplatku by mu hrozilo až pětileté vězení.

Soud ke snížení závažnosti obvinění uvedl, že úplatkářství souvisí s porušením služebních povinností při výkonu služby. Přijímání výhod naproti tomu nemusí být nutně spojeno s porušením povinností.

Nic jsem netušil, hájí se

Wulff tvrdí, že o tehdejších úhradách nic nevěděl, napsala DPA. Státní zastupitelství je přesvědčeno, že Groenewold chtěl takto Wulffa motivovat k tomu, aby uvolnil veřejné peníze pro jeho filmový projekt John Rabe - Ctihodný občan Třetí Říše. Ty nakonec od Wulffa o několik týdnů později získal.

Za Wulffovým pádem stál nejen výlet na pivní festival, ale také aféry s výhodnou půjčkou na dům od manželky známého podnikatele nebo bezplatné dovolené u vlivných podnikatelů.

Vznesení obžaloby je prozatímním vrcholem aféry, kterou před 19 měsíci rozpoutaly informace o výhodném úvěru ve výši 500 000 eur na dům v obci Grossburgwedel poblíž Hannoveru. Wulffovi dům mezitím prodali.

Související témata

Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

eurozóna

Foto: www.sxc.hu

 

Podle informací DPA soud naplánoval pro příštích osm týdnů 16 přelíčení.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Související články

Výběr článků