Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Německo nezvládá boj proti sňatkům s nezletilými

Německo má sice zákon na ochranu nezletilých před nucenými sňatky, v praxi se však neuplatňuje a dětské nevěsty rozhodně nechrání, píše server týdeníku Focus. Počty sňatků s nezletilými dětmi navíc v zemi neustále rostou, píše Focus s odkazem na informace organizace Terre des Femmes, která bojuje proti nuceným sňatkům a zločinům ze cti.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Německo nezvládá boj proti sňatkům s nezletilými

V roce 2019 úřady registrovaly 819 manželství s nezletilým. „Ve skutečnosti jich je mnohem více. V Německu se každý týden uzavře jedno takové manželství,“ tvrdí Monika Michellová z Terre des Femmes. A dává příklad 16leté dívky jménem Aylin. Ve škole patřila k premiantkám, měla své přátele a koníčky.

Jednoho dne ale zmizela. Naráz přestala chodit do školy. Mobilní telefon měla nedostupný, rodiče nereagovali, její kamarádi o ní nic nevěděli. Třídní učitelka se obávala, že ji rodiče provdali. Všechny možnosti vyzkoušela, ale bez šance. Žádný z úřadů nepomohl. Za nějaký čas našla na Facebooku fotografii Aylin ve svatebním po boku staršího muže.

Sňatky se podle Michellové uzavírají v jednotlivých komunitách. „Stačí dát manželský slib před velkým počtem svědků a dívku přivést do mužova domu. Oficiální úřady k tomu nejsou potřeba,“ říká Michellová.

Manželství s nezletilou není výsadou jen lidí pocházejících ze Sýrie, Iráku či Afghánistánu, ale i Turecka, a dokonce i Bulharska.

Mnoho spolkových zemí nemá k tomuto problému žádné statistiky. To, že je dívka nezletilá, vyjde najevo většinou tehdy, když porodí a dítě je zapsáno na matričním úřadě.

Zákon, který by měl nezletilé chránit před uzavřením sňatků, v praxi nefunguje. „Mnoho úřadů nemá vůbec ponětí, jak ho využívat, uvedla Michellová. Dokladem jsou statistiky.

Mnoho manželství s nezletilou bylo uzavřeno v zahraničí. Tato manželství by měla být okamžitě anulována. Neplatná jsou i taková manželství, kdy je jednomu z manželů méně než 16 let.  Za loňský rok však bylo zneplatněno pouhých 11 manželství.

„Dívky se často vdávají, protože je to jediné východisko z chudoby pro ně a jejich rodiny. Když se ocitnou v Německu, většina z nich ani neví, že právo je zde na jejich straně,“ říká Michellová.

Sňatky s nezletilými ale uskutečňují i ti, kteří v Německu žijí dlouhodobě. „93 procent postižených jsou dívky, 98 procent má migrační původ,“ uvádí Michellová.

Důvodem, proč mnohé dívky nehledají pomoc a nechtějí anulovat svá manželství, jsou následky. „Bojí se ztráty respektu svých rodin a vědí, že by takové kroky mohly být pro ně velmi nebezpečné. To je také důvod, proč se tak málo případů řeší před soudem,“ dodala Michellová.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků