Hlavní obsah
Migranti na cestě z Makedonie do Srbska. Archivní snímek Foto: Reuters

Německá tajná služba: Až 80 procent uprchlíků jsou mladí muži. Někteří bojovali za IS

Zhruba 70 až 80 procent migrantů přicházejících do Evropy jsou mladí muži ve věku od 16 do 35 let. Pocházejí převážně ze Sýrie a Iráku, kde přišli do styku s válkou. Část z nich má bojovou zkušenost, někteří pak válčili za Islámský stát, a někteří mají příkaz k boji, varoval ředitel německé kontrarozvědky Hans-Georg Maaßen.

Migranti na cestě z Makedonie do Srbska. Archivní snímek Foto: Reuters
Německá tajná služba: Až 80 procent uprchlíků jsou mladí muži. Někteří bojovali za IS

„Islámský stát je nebezpečnější než Al-Káida, neboť máme co do činění s profíky připravenými k boji, kteří umějí zacházet se samopaly a podobně jako v Paříži mohou zaútočit na několika místech najednou," uvedl v rozhovoru pro rakouskou agenturu APA šéf Spolkového úřadu pro ochranu ústavy (BfV) Hans-Georg Maaßen.

„To je moment, který nám dělá starosti, a na který si dáváme pozor,” ujistil. Dodal, že migrační toky však nejsou cíleně využívány k pašování teroristů.

Čelit integrací

Maaßen během návštěvy Vídně také prohlásil, že jeho úřad ví o 7900 islamistických radikálech v Německu, kteří obhajují násilný džihád. Tito lidé prý cíleně oslovují i uprchlíky a pokoušejí se je získat pro svou věc. Nebezpečí nárůstu počtu islamistů je podle něj třeba čelit integrací.

„Německo a střední Evropa jsou v ohnisku zájmu IS,” citovala APA Maaßena.

Každý týden prý dostávají německé úřady jednu nebo dvě „poměrně konkrétní indicie” o možných plánovaných útocích.

Razie v berlínské mešitě

Slova německé kontrarozvědky o policejní ostražitosti potvrdila ve čtvrtek odpoledne berlínská policie, když při razii na jihu metropole zadržela dva údajné islamistické radikály a prohledala mešitu na západě města.

Důvodem policejní akce ve dvou čtvrtích německého hlavního města bylo prověření možného „ohrožení”, uvedl podle agentury DPA policejní mluvčí. Muži ve věku 28 a 46 let byli podle policie zadrženi ve čtvrti Britz.

Při prohledávání auta policisté našli „podezřelý předmět”, který zkoumají. „Čistě preventivně” bylo evakuováno několik okolních domů.

V Německu bylo letos zaregistrováno už 945 tisíc migrantů, z toho na listopad jich připadá více než 190 tisíc. To je měsíční rekord. Vláda při tom pro letošní rok počítala „jen“ s 800 tisíci běženci.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků