Hlavní obsah
Migranti v Německu. Ilustrační foto. Foto: Michaela Rehle, Reuters

Německá policie provedla razii u dvou běženců. Jeden byl obávaným velitelem Islámského státu

Německá policie nedaleko Mohuče na západě země provedla razii u dvou běženců, které podezřívá z příslušnosti k teroristické organizaci. Podle agentury DPA to v neděli oznámila německá prokuratura.

Migranti v Německu. Ilustrační foto. Foto: Michaela Rehle, Reuters
Německá policie provedla razii u dvou běženců. Jeden byl obávaným velitelem Islámského státu

Portál spiegel.de uvedl, že jeden ze dvojice uprchlíků se chtěl v minulosti stát v Sýrii sebevražedným atentátníkem u radikálního hnutí Islámský stát, kde pak sloužil jako jeden z velitelů. Podle policie žádné konkrétní riziko Německu údajně nehrozilo.

Mluvčí prokuratury Michael Neuhaus bez dalších podrobností pouze uvedl, že razie se konala nedaleko Mohuče a že terčem byla dvojice mužů podezřelých z účasti na občanské válce v Sýrii po boku jisté teroristické organizaci. Odmítl ale sdělit, zda policie oba muže zadržela. Ke zprávě magazínu Der Spiegel se rovněž nechtěl vyjádřit.

Der Spiegel uvedl, že zátah se uskutečnil ve vesnici Sankt Johann s 800 obyvateli, kde jsou ve dvou domech ubytováni uprchlíci. Magazín uvedl, že se mu podařilo zjistit, že jedním ze dvojice mužů je jistý Basám, který údajně sloužil jako oblastní velitel v jednom z měst na východě Sýrie.

Řada svědků, na které se Der Spiegel odvolává, uvedla, že Basám byl obávaný velitel, který je odpovědný za smrt desítek lidí. Původně se chtěl u Islámského státu stát sebevražedným atentátníkem, ale jeho bratr, údajný soudce IS, mu to rozmluvil. Také mu místo velitele zajistil.

Basám, kterému je 32 let, přišel do Německa na podzim. Při dřívějším kontaktu s magazínem všechna obvinění odmítl, Der Spiegel nicméně upozornil, že před ním na internetu varují syrští aktivisté.

Nynější protiteroristická razie je v Německu tento týden druhá. Ve čtvrtek uspořádala policie zátah proti údajným islamistům v Berlíně, Hannoveru a v západoněmeckém Attendornu. Podle zdrojů agentury DPA tito radikálové napojení na teroristickou organizaci Islámský stát připravovali atentát.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků