Hlavní obsah
Bakterie E.coli (EHEC) Foto: Profimedia.cz

Němci odhalili původ vražedné bakterie ve fazolových výhoncích

Pravděpodobným zdrojem nebezpečné střevní nákazy způsobené bakterií E.coli jsou fazolové výhonky pěstované v Německu. Na nedělní tiskové konferenci v Hannoveru to řekl dolnosaský ministr zemědělství Gert Lindemann. Definitivní výsledky testů mají být k dispozici v pondělí, přesto jsou prý dosavadní nepřímé důkazy tak přesvědčivé, že Lindemann obyvatele vyzval, aby se výhonkům vyhnuli.

Bakterie E.coli (EHEC) Foto: Profimedia.cz
Němci odhalili původ vražedné bakterie ve fazolových výhoncích

Podle agentury DPA spadá podezření na 18 směsí s výhonky, například s výhonky fazolí, brokolice, hrachu, česneku, čočky, ředkviček a dalších.

Dolnosaský ministr zemědělství uvedl, že úřadům se v posledních hodinách podařilo získat řadu indicií, které ukazují na to, že nákaza se rozšířila z výhonků dodávaných firmou z dolnosaského okresu Uelzen. Podle Lindemanna jde o přinejmenším jeden z pravděpodobných zdrojů nákazy.

Výrobce zastavil činnost a stahuje své produkty

Společnost prodává řadu druhů směsí s výhonky do restaurací a dalších podniků především v severním Německu. Německé úřady přišly podle Lindemanna na to, že v řadě restaurací, v nichž se lidé nakazili, se podávaly právě saláty dodávané touto firmou. Společnost musela zastavit svůj provoz a směsi, které dodává, jsou stahovány z trhu. S vyšetřovateli prý firma spolupracuje.

Počet obětí infekce v Německu zatím stoupl na 21, řada dalších pacientů je v ohrožení života. Při návštěvě univerzitní nemocnice v Hamburku to řekl Reinhard Burger, ředitel Institutu Roberta Kocha (RKI). Burger dále uvedl, že v celém Německu je registrováno 1526 případů nákazy bakterií zvané enterohemoragická Escherichia coli (EHEC). U 627 pacientů byl diagnostikován nebezpečný hemolyticko-uremickým syndrom (HUS), jenž může vést k selhání ledvin.

Podle evropských zdravotních činitelů citovaných BBC se nicméně šíření infekce, která zatím vedle Německa zasáhla 12 dalších zemích, postupně zpomaluje.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků