Hlavní obsah
Split (na snímku z června). Foto: Miroslav Homola, Právo

Nejvíce nakažených v Chorvatsku hlásí vnitrozemí i oblast Splitu

V Chorvatsku se podle zatím posledních údajů přes víkend proti předchozím dnům výrazně snížil denní přírůstek potvrzených případů nákazy koronavirem, což však média přisuzují nižšímu počtu provedených testů. Jutarnji list upozornil, že Chorvatsko minulý týden patřilo mezi šest zemí EU s nejvyšším růstem počtu infikovaných. Nejvíc nakažených má region Záhřebu, Osijeku a pak přímořská oblast Splitu. Země je oblíbenou prázdninovou destinací Čechů.

Split (na snímku z června). Foto: Miroslav Homola, Právo
Nejvíce nakažených v Chorvatsku hlásí vnitrozemí i oblast Splitu

Zatímco v pátek odpoledne úřady hlásily za předchozích 24 hodin pro Chorvatsko rekordních 116 nových případů, v sobotu odpoledne tento nejvyšší údaj překonalo 140 nově infikovaných. Během víkendu pak tyto počty klesly nejprve na 50 a v pondělí krizový štáb hlásil 53 dalších nakažených. Otázkou je, zda tento klesající trend odpoledne potvrdí aktuální čísla za uplynulých 24 hodin.

„Minulý týden v Chorvatsku denně v průměru onemocnělo 20 lidí na milion obyvatel. Jde o velmi vysoké číslo, podle něhož je Chorvatsko šesté nejhorší mezi státy Evropské unie,“ napsal Jutarnji list. Daleko nejhůře je na tom s 85 nemocnými na milion obyvatel Lucembursko, za nímž následují Portugalsko, Švédsko, Bulharsko a Rumunsko.

Podle zatím posledních údajů z pondělí, které zveřejnil zpravodajský web Dnevnik.hr, se ve čtyřmilionovém Chorvatsku od prvního potvrzeného případu z 25. února doposud koronavirem nakazilo 3775 lidí. Z nich 119 pacientů nemoci covid-19 způsobované koronavirem podlehlo a 2514 se vyléčilo.

Podle přehledu situace v jednotlivých regionech daleko nejvíc infikovaných, 945, od začátku epidemie registruje hlavní město Záhřeb. To vyplývá z velké hustoty osídlení – na přibližně 640 kilometrech čtverečních žije přes 806 tisíc obyvatel. Úmrtí chorvatská metropole dosud zaznamenala 20.

Co do počtu do nynějška nakažených osob, 671, je na druhém místě přímořská Splitsko-dalmatská župa, kde žije na 4540 kilometrech čtverečních téměř 448 000 obyvatel. Úmrtí spojených s koronavirem má však tento region v zemi daleko nejvíce – 41.

Třetí nejpostiženější oblastí je Osijecko-baranjská župa na vnitrozemském severovýchodě země. Tam se celkově nakazilo 463 lidí, z nichž osm zemřelo.

Podle údajů deníku Jutarnji list se v Záhřebu z nemoci covid-19 léčí 359 pacientů, v Osijecko-baranjské župě 151 a ve Splitsko-dalmatské 77.

„Je potřeba si uvědomit, že se v zemi ani nemuseli nakazit, protože by byla riziková z hlediska epidemiologické situace, ale proto, že do Chorvatska jezdí i turisté z jiných zemí,“ řekl ke dvěma nakaženým Čechům, kteří se vrátili z dovolené v Chorvatsku, v Lidových novinách ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

„V rámci hromadných akcí může dojít k přenosu viru. Nemůžeme říci, že Chorvatsko jako takové je z hlediska covidu nebezpečná země. Případů by muselo být více, což dosud není,“ uvedl.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků