Hlavní obsah
 

Národní gardě došla na východě Ukrajiny munice, prezident zvažuje výjimečný stav

Ani nasazení početnějších sil a letectva nezajistilo ukrajinským vládním silám vítězství nad separatisty v Luhansku. Stáhli se pohraničníci i Národní garda, které po desetihodinovém boji došla munice. Úřadující prezident a předseda parlamentu Oleksandr Turčynov proto zvažuje vyhlásit v Luhanské a Doněcké oblasti výjimečný stav. Sám se vydal na východ na inspekční cestu.

 
Národní gardě došla na východě Ukrajiny munice, prezident zvažuje výjimečný stav

Turčynov pověřil výbor pro národní bezpečnost, aby posoudil vyhlášení výjimečného stavu. Plán zdůvodňuje vývojem situace a snahou zabránit dalšímu prohloubení a rozšíření konfliktu na Ukrajině. Chce se s pomocí výjimečného stavu také vyhnout hromadným obětem z řad obyvatelstva i vojáků a příslušníků bezpečnostních sil. Měl by také zajistit stabilizaci situace a obnovu normálního života.

Separatisté při bojích v Luhansku

Foto: Vadim Ghirda, ČTK/AP

Místopředseda ukrajinského parlamentu Ruslan Košulynskyj podle Ukrajinske pravdy oznámil, že Turčynov odcestoval na východ země: „Předseda parlamentu je ve východních oblastech, aby se seznámil se složitou situací, která tam nyní nastala.“

Turčynov se na východě podle Ukrajinské pravdy zajímal o koordinaci jednotek zapojených do protiteroristické operace. Cestou na velitelství u Slavjansku se zastavil v Izjumu. Tam se účastnil jednání o koordinaci vojsk ministerstva vnitra s prapory dobrovolníků Národní gardy Azov a Donbas. Spolupráce různých sil dosud vázla.

Porážky v Luhansku

V Luhansku utrpěly vládní síly porážku. Národní garda musela opustit kasárny, které byly v boji zničeny, když jí došla munice.

Krasnyi Lyman

Foto: David Ryneš, Mapy.cz

Přes pět set ozbrojených radikálů obklíčilo v úterý večer kontrolní stanoviště Národní gardy v Luhansku. Zahájili na ně palbu. Útok separatisté za pomoci minometů a kulometů zahájili poté, co selhala jednání a separatisté nereagovali na výzvy složit zbraně.

Boj pokračoval celou noc a gardisté se pokoušeli udržet pozice. Zapálen byl autopark gardistů. Několik lidí padlo a deset bylo zraněno. „Během dlouhého střetu byl palbou zcela zničen autopark a místnost štábu vojenské části. Palbou byly poškozeny i kasárny ochránců pořádku,“ uvedla Národní garda. „Ochránci práva stříleli, dokud měli munici, boje vedli do posledního náboje,“ dodala garda k osudu pluku.

Ve středu gardisté opustili zničené kasárny.

Odešli pohraničníci

Vedení luhanského oddílu pohraničníků, který čelil od pondělí tvrdým útokům separatistů, byl odvoláno a přesunuto na jiné místo. Stejně tak byl přemístěn i oddíl pohraničníků ze Stanyčno-Luhansku, který byl opakovaně napadán, když se pokoušeli separatisté dostat přes hranice z Ruska zbraně a munici.

Seratisté během bojů na předměstí Luhansku

Foto: Vadim Ghirda, ČTK/AP

„Vzhledem ke složité situaci kvůli pokračujícím útokům velkých skupin dobře vyzbrojených bojovníků a nemožnosti dál vykonávat běžnou administrativní činnost z míst trvalé dislokace, vedení luhanského oddílu a oddíl podhraniční služby ze Stanyčno-Luhansku byly přeloženy do mnohem bezpečnějších míst, aby plnily úkoly při ochraně státní hranice,“ uvedla pohraniční služba.

Pohraničníci z Luhansku čelili útokům od pondělí. Na krátký čas separatisty zahnala letadla, ale vrátili se. Pohraniční služba si stěžovala na nedostatečnou podporu ze stran dalších silových složek.[celá zpráva]

Oddíl ze Stanyčno-Luhansku se dva týdny bránil nájezdům separatistů, kteří se pokoušeli přes hranice propašovat munici. Několikrát byl obklíčen.

Mluvčí oddělení ministerstva vnitra Luhanské oblasti Tatjana Pohukajová uvedla, že v oblasti bylo napadeno několik vojenských útvarů. Asi tři sta mužů zaútočilo na útvar číslo A0194. „Všichni sloužící vojáci byli evakuováni, teritorium základny se ale nachází pod kontrolou ozbrojenců. Napaden byl i jiný útvar, kde po útoku shořely tři automobily, při útoku na další útvar se separatisté zmocnili zbraní. Ukradeno bylo 31 automatů AKS-74, kulomet RPK 74, sedmnáct pistolí PM a 22 automobilů. Jsou mezi nimi i nákladní vozy typů Ural, Zil a Kamaz.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků