Hlavní obsah
Už v pátek začalo testování pracovníků ministerstva vnitra a obrany. Foto: Ministerstvo vnitra SR, Novinky

Na Slovensku otestovali 3,6 milionu lidí. Nakažených je jedno procento

Víkendového testování antigenními testy na covid-19 se na Slovensku zúčastnilo 3 625 332 lidí. Z toho bylo pozitivně testovaných 38 359, což odpovídá jednomu procentu. V pondělí o tom informoval slovenský premiér Igor Matovič. Na Facebooku si s odkazem na konspirační teorie neodpustil vtip, že byli Slováci při testování očipováni.

Už v pátek začalo testování pracovníků ministerstva vnitra a obrany. Foto: Ministerstvo vnitra SR, Novinky
Na Slovensku otestovali 3,6 milionu lidí. Nakažených je jedno procento

Nejvíce pozitiviních (3,22 %) bylo zaznamenáno v okrese Čadca na severu země u hranic s Českou republikou. Pak následovaly okresy Stará Ľubovňa (2,8 %) a Púchov (2,65%). Nejnižší počet pozitivních lidí zachytili v okresech Revúca (0,27 %) a Banská Štiavnica (0,28 %).

Matovič upozornil, že ve čtyřech severních okresech, kde už proběhlo pilotní testování, do značné míry klesl počet zachycených pozitivních případů. „Například v okresu Námestovo bylo před týdnem 4,77 % pozitivních a po týdnu 1,8 procenta,“ uvedl předseda vlády.

Podobná čísla byla i v dalších okresech, kde proběhlo pilotní testování. „Z týdne na týden zde klesl počet pozitivních o 56 procent. To je odpověď všem, kteří říkali, že používat antigenní testy na boj s covid-19 není správná zbraň,“ dodal Matovič.

Premiér zároveň připustil, že antigenní testy ve srovnání s PCR testy zachytí především lidi s vyšší virovou náloží.

Projekt, který nemá obdoby

Předseda vlády opětovně označil plošné testování za projekt, který nemá v historii samostatné Slovenské republiky obdoby. Matovič poděkoval armádě, policistům, zdravotníkům, hasičům, samosprávám, dobrovolníkům a všem, kteří se testování zúčastnili.

Zatím nebylo rozhodnuto, zda se příští víkend uskuteční druhé kolo plošného testování. Pravděpodobné je testování pouze v okresech, kde bylo zachyceno nejvíc pozitivních lidí.

Ústřední krizový štáb v pondělí večer rozhodl, že 7. a 8. listopadu se na Slovensku uskuteční druhé kolo testování antigenními testy, ale pouze v okresech, kde byl v prvním kole podíl pozitivních vyšší než 0,7 procenta. „Testování se tak vyhne 25 okresů na jihu Slovenska, města Košice a Bratislava,” řekl Matovič.

Slovensko rovněž zabezpečí kontrolu na hranicích, kde se budou rovněž vykonávat antigenní testy.

Úspěšně očipovaní

Před plošným testováním se na konspiračních webech objevily „zaručené“ informace, že v rámci této akce proběhne čipování obyvatel Slovenska. A nebyl by to Matovič, kdyby se k tomu s nadsázkou nevyjádřil na sociální síti, kde je velmi aktivní. Když se premiér v neděli dozvěděl, že počet testovaných překročil 3 miliony, na sociální síti napsal: „3 miliony úspěšně očipovaných“.

3 milióny úspešne začipované🤦‍♂️

Zveřejnil(a) Igor Matovic dne Neděle 1. listopadu 2020
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků