Hlavní obsah
 

Na požáry v Amazonii dají země G7 465 milionů korun

Členové skupiny vyspělých ekonomik G7 uvolní ve formě okamžité pomoci na hašení požárů v amazonském pralese 20 milionů dolarů (465 milionů korun), oznámil francouzský prezident Emmanuel Macron. Dalším krokem má být iniciativa na opětovné zalesnění Amazonie.

 
Na požáry v Amazonii dají země G7 465 milionů korun

„Musíme reagovat, jsme amazonská země,“ uvedl Macron. Součástí Francie je i její zámořské území Francouzská Guyana, která sousedí s Brazílií a na jejímž území je rovněž část amazonského pralesa. Amazonii šéf Elysejského paláce označil za „zelené plíce planety“ a doplnil, že o podobné pomoci uvažují země G7 také v případě Afriky, kde rovněž hoří deštné pralesy.

Požárů v Amazonii je proti loňsku o 83 procent více.

Foto: Eraldo Peres, ČTK/AP

Požáry v amazonském pralese se staly jedním z hlavních témat summitu G7 v jihofrancouzském Biarritzu. Jen v Brazílii se počet požárů od ledna proti stejnému období loňského roku zvýšil o 83 procent. Celkem jich úřady napočítaly téměř 80 000.

Většinu z nich mají na svědomí zemědělci, kteří chtějí získat novou půdu, a také těžařské společnosti. Ty potřebují vyhnat domorodce z oblasti a zahájit těžbu.

Požáry vyvolaly minulý týden i roztržku mezi některými zeměmi Evropské unie a Brazílií, která podle nich nebojuje s požáry dostatečně rázně. Například Francie a Irsko pohrozily, že by mohly zablokovat ratifikaci dohody o volném obchodu mezi EU a skupinou jihoamerických zemí Mercosur.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků