Hlavní obsah
 

Na italské trati bylo zastaralé zabezpečovací zařízení, přednostové si telefonovali

Italská jednokolejná trať, na které se v úterý mezi Andrií a Cratem srazily dva osobní vlaky, přičemž zemřelo 27 lidí, postrádala automatické zabezpečovací systémy. Provoz byl na ní řízen postaru pomocí telefonátů. Proto je za příčinu považována chyba některého ze zaměstnanců.

 
Na italské trati bylo zastaralé zabezpečovací zařízení, přednostové si telefonovali

Podle BBC se vyšetřování příčin nehody zaměřuje právě na zastaralý systém řízení pomocí telefonátů mezi stanicemi. O tom, že vlak na jednokolejnou trať vyjel, se podle pravidel informovali přednostové stanice a výpravčí.

Na jednokolejce nebylo zabezpečovací zařízení, které by vyslalo automaticky varování, když by se na jedné koleji objevily dva vlaky jedoucí proti sobě, natož aby je automaticky zastavilo.

Záchranáři zasahují na místě srážky vlaků v odlehlém olivovém sadu

Foto: Alessandro Garofalo, Reuters

Už v úterý se objevily informace, že jeden z vlaků vyjel ze stanice, aniž počkal na protijedoucí, nebylo však specifikováno, kde se stala chyba. [celá zpráva]

„Jasně že tam jeden z těch vlaků neměl být,“ řekl velitel železniční policie Giancarlo Conticchio agentuře AP. „A jistě se stala chyba, potřebujeme jen zjistit příčinu té chyby,“ dodal.

Více by měl napovědět záznam z černých skříněk souprav, vyšetřovatelé už jednu mají, po druhé dál pátrají.

Vyšetřovatelé zatím ještě ani neznají počet lidí, kteří vlakem jeli. [celá zpráva]

Záchranáři pracovali přes noc

Foto: Gaetano Lo Porto, ČTK/AP

Děsivé momenty havárie

Střet popsala jedna z cestujících, těhotná žena v osmém měsíci: „Byla jsem vržena dopředu, nevěděla jsem, co se stalo. Odehrálo se to tak rychle. Viděla jsem ležet svou matku na zemi. Můj otec a sestra krváceli. Lidé ve vlaku nám pomohli.“

Jeden z vykolejených vagónů

Foto: Alessandro Garofalo, Reuters

Děsivé okamžiky zažil i jeden starší manželský pár. Muže náraz srazil na zem. „Vytáhla jsem ho zpod trosek a kusů kovu, sama bosá. Vytáhla jsem ho za nohy. Překračovala jsem kusy těl. Bylo to smutné. Nebylo nic, co bych mohla udělat,“ řekla žena místní televizi.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků