Hlavní obsah
 

Na Islandu vybuchla sopka nedaleko Reykjavíku

Na Islandu poblíž Reykjavíku v noci na sobotu vybuchl vulkán. Informoval o tom islandský meteorologický úřad. Mezinárodní letiště Keflavík podle agentury Reuters nejdříve pozastavilo veškeré příchozí a odchozí lety. Později pak začalo dávat jednotlivým aerolinkám na výběr, zda chtějí lety rušit, či nikoliv.

 
Na Islandu vybuchla sopka nedaleko Reykjavíku

Výbuch nastal na poloostrově Reykjanes zhruba 30 kilometrů na jihozápad od metropole, uvedl islandský meteorologický úřad.

Oblast je ohniskem sopečné a seismické aktivity. Islanďany za poslední čtyři týdny vyrušilo až 40 tisíc zemětřesení, z nichž některá dosáhla síly až 5,7 stupně. Od roku 2014 bylo přitom běžně zaznamenáno zhruba 1-3 tisíce zemětřesení za rok. Vědci tentokrát sopečnou erupci předpovídali.

Tamní média ukazují obrázky noční oblohy ozářené jasně červenou barvou. Na místo se vydal vrtulník s vědeckým osazenstvem, aby posoudil rozsah erupce, sdělilo letiště Reuters.

První známky sopečné činnosti zaznamenala meteorologická stanice ve 22:40 SEČ. Erupci pak potvrdily satelitní snímky a webové kamery, uvedla stanice na svém webu. Na twitteru napsala, že seismografy ale zaznamenaly jen velmi malé turbulence.

Ozářená obloha po erupci sopky v oblasti Fagradalsfjall na Islandu

Foto: Vf.is, Reuters

Islandské mezinárodní letiště Keflavík a malý rybářský přístav Grindavik se nacházejí jen pár kilometrů od místa výbuchu. Oblast ale není obydlená a nečeká se, že by erupce někoho ohrozila, napsala agentura AFP.

Island leží mezi eurasijskou a severoamerickou tektonickou deskou, které se od sebe pomalu vzdalují rychlostí asi dva centimetry za rok. V důsledku toho Island zažívá častá zemětřesení. Zdrojem poslední vlny otřesů byla velká masa roztavené horniny známé jako magma, která se pohybovala asi kilometr pod povrchem poloostrova a snažila se prodrat na povrch.

Výbuch vulkánu na Islandu

Foto: Icelandic Meteorological Office, Reuters

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků