Hlavní obsah
Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

Muslimští žáci ve švýcarské škole podat ruku učitelce musí, úřady zrušily výjimku

Švýcarské úřady zrušily výjimku, již dala škola v Therwilu u Basileje dvěma muslimským žákům, kteří požádali, aby nemuseli podávat ruku učitelkám. Škola má podle úředníků tradiční pozdrav žáků s učiteli vyžadovat, informoval ve středu server 20 minuten.

Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky
Muslimští žáci ve švýcarské škole podat ruku učitelce musí, úřady zrušily výjimku

Podle školského úřadu kantonu Basilej-venkov převažuje v tomto případě výrazně veřejný zájem na rovnoprávném postavení žen a mužů a zájem na integraci cizinců nad náboženskou svobodou. Pokud budou žáci i nadále odmítat ruku učitelkám podávat, hrozí jejich rodičům pokuta až do výše 5000 švýcarských franků (122 000 Kč).

Škola už vyjádřila nad rozhodnutím úřadů „úlevu”.

Případ vyvolal vyhrocenou debatu

Případ dvou muslimských chlapců ve věku 14 a 16 let, kteří nechtěli z náboženských důvodů zdravit podáním ruky své učitelky, i když u učitelů tento problém neměli, vyvolal před časem ve Švýcarsku vyhrocenou debatu.

O výjimku z tradičního pozdravu při setkání ve švýcarských školách požádali chlapci s vysvětlením, že islám jim zakazuje dotýkat se žen nepatřících k rodině. Rozhodnutí školy výjimku dočasně povolit vyvolalo ostrou reakci i v nejvyšších patrech politiky.

Ministryně spravedlnosti Simonetta Sommarugovoá uvedla, že takto si integraci přistěhovalců nepředstavuje.

Proti výjimce se ale vyslovily i některé švýcarské muslimské organizace s tím, že podání ruky koránu ani tradicím nijak neodporuje.

Incident rodině zastavil azylové řízení

Otec obou chlapců je imámem kontroverzní mešity v Basileji. Do Švýcarska přišel v roce 2001 ze Sýrie a požádal v zemi o azyl. Na základě incidentu s podáváním rukou cizinecký úřad azylovou žádost celé rodiny pozastavil. [celá zpráva]

Ve Švýcarsku s osmi milióny obyvatel žije asi 350 000 muslimů. V minulosti se objevily žádosti muslimských rodičů o výjimku pro jejich dcery z účasti na hodinách plavání.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků