Hlavní obsah
Naa'imur Rahman na archivním snímku londýnské policie Foto: Handout, Reuters

Mladý Brit se hlásil k IS a chystal atentát na Mayovou, dostal doživotí

Doživotní trest s možností propuštění nejdříve po 30 letech dostal u soudu v Londýně 21letý Brit Naa'imur Rahman, který byl uznán vinným z přípravy teroristických činů. Muž, henž se hlásí k tzv. Islámskému státu, plánoval odpálit nálož u sídla britských předsedů vlád v Downing Street. Chtěl využít následného chaosu k útoku na premiérku Theresu Mayovou.

Naa'imur Rahman na archivním snímku londýnské policie Foto: Handout, Reuters
Mladý Brit se hlásil k IS a chystal atentát na Mayovou, dostal doživotí

Rahmana policie dopadla loni v listopadu při zinscenovaném setkání s kontaktem IS, napsal deník The Guardian. Islamista byl přesvědčen, že se domlouvá s komplicem na předání vybavení, ve skutečnosti však komunikoval s policisty pracujícími v utajení. Rahmana původně při internetové komunikaci odhalili agenti amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) a britské zpravodajské služby MI5, kteří se vydávali za členy IS.

„Chci zabít (premiérku) Theresu Mayovou. Jsou tu velké cisterny s benzínem. Pokud by s jednou bratr (souvěrec) přijel k parlamentu, odpálím ji. Dál-li bůh a uspěju, bude to opravdu velké. Nesmím to zkazit. Když se nechám chytit, nestanu se mučedníkem,” řekl Rahman agentovi v přestrojení.

Ke zmaření plánovaného teroristického útoku přispěla i náhoda. Bezpečnostní složky se o Rahmana začaly zajímat v srpnu minulého roku, když vyšlo najevo, že rozesílal nemravné obrázky. Tehdy ještě mladík vyvázl bez trestu. Upozornila na to stanice Sky News.

Skutečně by to udělal

Soudce Charles Haddon-Cave při vynášení rozsudku minulý měsíc uvedl, že odsouzený by útok spáchal, pokud by nebyl zatčen. "Rahman je velmi nebezpečný jedinec a je těžké odhadnout kdy, pokud vůbec, dojde k jeho deradikalizaci a kdy již nebude hrozbou pro společnost," citoval soudce The Guardian.

Haddon-Cave zdůraznil, že vyšetřovatelé byli při komunikaci s mladým radikálem vždy svědomití a Rahman byl pokaždé vždy "iniciátorem a autorem" svých činů. Při soudním jednání mimo jiné zaznělo, že v Rahmanově případě jde o "chytrého a lstivého" člověka, který by byl schopen "působit mimo pozornost (úřadů) se strašlivými následky".

Rahman se během procesu také přiznal, že pomohl svému příteli přidat se k IS tím, že pro něj natočil "sponzorské" video. Za tento čin dostal šestiletý trest odnětí svobody, který ale poběží současně s doživotním trestem.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků