Hlavní obsah
Jean-Christophe Mitterrand Foto: Benoit Tessier, Reuters

Mitterrandova syna soudí kvůli podílu na ilegálním vývozu zbraní do Angoly

Dvaačtyřicet osob včetně Jeana-Christopha Mitterranda, syna bývalého francouzského prezidenta, je obžalováno z podílu na nelegálním vývozu zbraní do Angoly v 90. letech v obřím korupčním procesu, jenž začal v Paříži.

Jean-Christophe Mitterrand Foto: Benoit Tessier, Reuters
Mitterrandova syna soudí kvůli podílu na ilegálním vývozu zbraní do Angoly

Mezi obviněnými je také někdejší ministr vnitra Charles Pasqua nebo bývalý poradce prezidenta Jacques Attali. Všichni měli za úplatky zprostředkovat obchod, v jehož rámci byly do občanskou válkou zmítané Angoly v roce 1993 vyvezeny prostřednictvím slovenské společnosti ZTS OSOS hlavně tanky, vrtulníky a munice za 633 miliónů dolarů (11,4 mld. Kč). Ve francouzském tisku se pro aféru vžil pojem Angolagate.

Transakci prováděl francouzský podnikatel Pierre Falcone a jeho partner, izraelsko-ruský miliardář Arkadij Gaydamak, kteří v procesu figurují jako hlavní obvinění. Mitterrand, Attali či Pasqua jim měli pomáhat svými kontakty, za což například prezidentův syn údajně inkasoval 2,6 mil. dolarů a Attali 160 tisíc dolarů. Mitterrandovi a Attalimu hrozí až pět let vězení, Falconemu a Gaydamakovi deset let.

:. Jacques Attali foto: Reuters/Benoit Tessier

Angolská vláda na poslední chvíli intervenovala u francouzských úřadů ve snaze zabránit procesu s tím, že je nepřípustný, protože zmíněné zbraně nebyly vyvezeny přes Francii. Stejně argumentovali i obhájci obviněných. Nedávno se k tomuto názoru přikláněl i dnešní ministr obrany Hervé Morin. Proces potrvá do 4. března 2009.

Občanská válka v Angole skončila v roce 2002 po 27 letech, když vládní síly zabily vůdce povstalců z organizace UNITA Jonase Savimbiho. Konflikt si vyžádal přes půl miliónu mrtvých.

 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků