Hlavní obsah
Uprchlíci na nádraží v Mnichově Foto: Sven Hoppe, ČTK/AP

Milá cizinko, milý cizinče. Německý starosta rozeslal migrantům letáky se základy slušného chování

Všední den v Hardheimu ve spolkové zemi Bádensko-Württembersko výrazně ovlivňuje zhruba tisícovka uprchlíků, kteří v obci se zhruba 4600 původními obyvateli našli útočiště. V obchodech, v ulicích i na fotbalovém hřišti se objevují cizí tváře a starosta Volker Rohm proto nechal žadatelům o azyl rozdat letáky s výčtem pravidel „slušného chování”.

Uprchlíci na nádraží v Mnichově Foto: Sven Hoppe, ČTK/AP
Milá cizinko, milý cizinče. Německý starosta rozeslal migrantům letáky se základy slušného chování

„Milá cizinko, milý cizinče,“ začíná dopis vyhotovený v několika jazycích. „Mnozí z vás zažili hrozné věci. Válku, ohrožení života, nebezpečný útěk přes půlku světa,“ znějí úvodní věty plné soucitu.

Náhle se však tón prudce mění: „Německo je čistotná země a tak to musí zůstat!“ Když člověk používá veřejné toalety, „je v tuzemsku obvyklé je po sobě zanechat čisté“, pokračuje text.

Následuje poučení o tom, že než si člověk rozbalí zboží v supermarketu, je třeba ho zaplatit.

Po 22.00 se dodržuje noční klid. A v neposlední řadě: „Svou naléhavou potřebu vykonáváme výhradně na toaletách, nikoli v zahradách a parcích ani na zádích aut a za křovisky.“

Foto: www.hardheim.de

Kritici hovoří o rasismu

Hardheimská pravidla slušného chování vyvolala v Německu pozdvižení. Ve čtvrtek se zhroutily internetové stránky obce a telefon na radnici vyzváněl bez přestání.

Podle kritiků takové poučování zavání rasismem.

Starosta opatření obhajuje a tvrdí, že reaguje i na stížnosti občanů. „Příručka není myšlena jako šikana, ale má usnadnit spolužití uchazečů o azyl a místních obyvatel,“ tvrdí Rohm.

Předsedkyně rady pro uprchlíky Bádenska-Württemberska Angelika von Loeperová to vidí jinak. „Podle mého názoru to přiživuje rasistické tendence,“ upozornila.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků