Hlavní obsah
Fronta běženců před registračním centrem v Berlíně Foto: Fabrizio Bensch, Reuters

Migrační krize rozděluje staré a nové členy EU, ukazují průzkumy

Názor na migraci a způsoby řešení krize rozděluje tzv. staré a nové členy Evropské unie. Z průzkumu německé Bertelsmannovy nadace vyplynulo, že zatímco spravedlivé rozdělování žadatelů o azyl ve starších členských státech EU podporuje 85 procent lidí, v nových členských zemích, k nimž se řadí i Česká republika, je podpora jen 54procentní.

Fronta běženců před registračním centrem v Berlíně Foto: Fabrizio Bensch, Reuters
Migrační krize rozděluje staré a nové členy EU, ukazují průzkumy

„Situace s uprchlíky rozděluje evropské vlády,“ poznamenala nadace, podle níž některé země EU počítají se začleněním žadatelů o azyl, jiné to odmítají.

Zatímco ve starých zemích EU podporuje spravedlivé rozdělení uprchlíků 85 procent obyvatel, v nových je to jen 54 procent. „Jasná většina občanů EU očekává celoevropskou odpověď na krizi,” uvedla Bertelsmannova nadace a její ředitel Aart De Geus dodal: „Evropští lídři by si měli přání svých občanů vzít k srdci.“

Dělící čáru mezi starou a novou EU podle průzkumu ukazuje také názor na to, zda by měly být státy, které odmítají společné řešení, sankcionovány snížením příspěvků z evropských fondů. Ve starých zemích takovou myšlenku podporuje 77 procent dotázaných, v nových jen 41 procent respondentů.

Obavy mají všichni, schengen chtějí zachovat

Migrační krize nicméně vyvolává obavy lidí celé Unie. Negativních dopadů na společnost se obává 58 procent všech oslovených. Jen o čtyři procenta lidí méně se domnívá, že podmínky pro poskytnutí azylu jsou moc velkorysé.

Všichni obyvatelé EU se rovněž shodují v názoru, že je třeba ochránit vnější hranici Unie. Pro společné zabezpečení hranic je 87 procent lidí. Schengenský prostor si také přeje zachovat většina 79 procent.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků