Hlavní obsah
 

Městská kamera zachytila výbuch ve Volgogradu. Byl drtivý

Záběry pořízené městskou kamerou z náměstí před nádražím v ruském Volgogradu ukazují, jak mocný byl výbuch, který v neděli způsobila sebevražedná atentátnice a který zabil nejméně 18 lidí. Plameny při explozi vyšlehly až do stropu nádražní haly a tlaková vlna rozbila okna v obou bočních traktech budovy.

 
Městská kamera zachytila výbuch ve Volgogradu. Byl drtivý

Podle dosavadních zjištění vyšetřovatelů trhavina explodovala u jednoho ze vchodů do nádražní budovy, poblíž detektoru kovů. Některé zdroje ale hovoří o explozi v prvním patře budovy. Ze záznamu bezpečnostní kamery je patrné jen to, že výbuch byl velice silný.

Tlaková vlna otřásla i sloupem, na němž je umístěná kamera nacházející na protější straně náměstí. Uvnitř odbavovací haly leží podle svědků obrovské množství sutin a rozbitého skla. Provoz na železnici byl ale přerušen jen částečně a nádražím dál projíždějí dálkové spoje, uvedla agentura Ria Novosti.

Exploze se odehrála kolem 12:45 místního času (asi 9:45 SEČ), uvedla mluvčí ministerstva vnitra volgogradské oblasti. Na místě se odpálila sebevražedná atentátnice. Podle agentury Interfax, která se odvolává na mluvčí místní vlády, je mrtvých 15. Agentura Ria Novosti cituje policii a hovoří o 18 zabitých.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

Teroristický útok ve Volgogradu

Video: Reuters

Ve Volgogradu jde za posledního čtvrt roku už o druhý sebevražedný útok, atentátnice v autobuse zde v říjnu zabila šest lidí a sebe. K nedělnímu útoku se zatím nikdo nepřihlásil. Čin vyšetřuje ruský Národní protiteroristický výbor, který je součástí tajné Federální bezpečnostní služby (FSB).

Prostor před volgogradským nádražím, kam po ničivém výbuchu přispěchali záchranáři

Foto: ČTK/AP

Výběr útoků sebevražedných atentátnic v Rusku
7. června 2000 - První sebevražedný útok dvou Čečenek v jihoruském Čečensku; zahynuli dva ruští vojáci.
12. května 2003 - Dvě nebo tři útočnice odpálily ruské vládní budovy v severočečenské obci Znamenskoje, údajně na 54 mrtvých.
14. května 2003 - Jedna nebo dvě sebevražedné atentátnice zaútočily v čečenské obci Ilischan-Jurt, zahynulo 18 osob. Teroristka se údajně snažila během oslav narození proroka Mohameda prodrat k tribuně, na níž bylo celé vedení Čečenska, včetně šéfa čečenské promoskevské správy Achmata Kadyrova.
5. června 2003 - Žena se odpálila v autobuse, který u severoosetského Mozdoku vezl ruské vojáky; nejméně 20 mrtvých.
5. července 2003 - Při útocích dvou sebevražedných atentátnic na moskevské letišti Tušino, kde se konal rockový festival, zahynulo 16 lidí, včetně obou atentátnic.
5. prosince 2003 - Tři ženy stály údajně za útokem na vlak na trase Kislovodsk-Miněralnyje Vody ve Stavropolském kraji, který leží na hranicích s Čečenskem. Při útoku, do něhož byl zapojen i jeden muž, zahynulo 44 lidí.
9. prosince 2003 - Šest lidí přišlo o život poté, co v centru Moskvy u známého hotelu Nacional sebevražedkyně v automobilu odpálila nálož.
24. srpna 2004 - Dvě čečenské atentátnice stály podle ruské prokuratury za zřícením dvou ruských dopravních letadel TU-134 a TU-154, která v rozmezí 40 minut startovala z moskevského letiště Domodědovo. Při obou haváriích zahynulo 89 lidí.
31. srpna 2004 - Při útoku sebevražedné atentátnice v Moskvě zahynulo nejméně deset osob.
29. března 2010 - Při dvou explozích v moskevském metru zahynulo 40 lidí. Útoky byly dílem dvou sebevražedných atentátnic.
28. srpna 2012 - Sebevražedná atentátnice se odpálila v severokavkazském Dagestánu v domě vesnického islámského učence. Kromě ní přišlo o život dalších šest lidí.
21. října 2013 - Při výbuchu v autobusu ve Volgogradu na jihovýchodě Ruska zahynulo šest lidí a sebevražedná atentátnice, vdova po jednom z extremistických vůdců.
29. prosince 2013 - Na železničním nádraží ve Volgogradu se odpálila sebevražedná atentátnice, zemřelo nejméně 18 lidí.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků