Hlavní obsah
 

Merkelovou na východě Německa vypískali

Německá kancléřka Angela Merkelová zažila ve středu patrně nejhorší den předvolební kampaně, když ji v saském Torgau a braniborském Finsterwalde její odpůrci vypískali. Informovala o tom ve čtvrtek agentura DPA a německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung. Navzdory bučení a výkřikům „zrádkyně” či „vypadni” Merkelová na obou zastávkách předvolebního turné své projevy přesto dokončila. Kancléřka je často terčem projevů odporu kvůli své otevřené imigrační politice.

 
Merkelovou na východě Německa vypískali

Už před příchodem Merkelové na náměstí v polabském Torgau vyřvávali podle DPA stoupenci krajně pravicové Národnědemokratické strany Německa (NPD) a pravicově populistické Alternativy pro Německo (AfD) a pak bučeli během celého jejího projevu.

Pro kancléřčinu Křesťanskodemokratickou stranu (CDU) byla středa jedním z nejkrušnějších vystoupení na jejím dosavadním turné před volbami, které budou 24. září. Merkelová ve svém zhruba půlhodinovém proslovu hovořila mimo jiné o daňové politice, boji proti terorismu a šancích na vzdělání.

Německá kancléřka Angela Merkelová

Foto: Ralph Orlowski, Reuters

Zrádkyně národa

Celý projev provázelo bučení a výkřiky „zrádkyně národa”, „odprejskni”, „vypadni” či „zrušte volby”.

Hned na začátku projevu se Merkelová nepřímo obrátila na protestující. V jiných zemích by prý byli lidé rádi, kdyby mohli demonstrovat za tak demokratických podmínek. „A proto můžeme být vděční, že dnes v Německu máme demokracii a svobodné volby. Jiné národy o tom jen sní," prohlásila.

Současně nabádala, aby lidé šli 24. září k volbám. Podle jejích slov je nutné, aby lidé promysleli, s kým „mohou v Německu dobře a rádi žít”. CDU podle Merkelové nedělá „vždy a vše dobře, ale může dělat politiku pro lidi”.

Podle odhadů se v Torgau sešlo několik stovek odpůrců Merkelové. Dohromady tam byly nahlášeny tři demonstrace proti CDU. AfD sem dokonce svezla své přívržence autobusem.

Saský premiér Stanislav Tillich (CDU) se velmi ostře ohradil proti demonstrujícím. Lidé, kteří narušovali mítink s kancléřkou, podle jeho slov „nestojí o debatu, ale dělají jen povyk a výtržnosti“.

„Merkelová musí pryč”

V braniborském Finsterwalde o něco později večer pak byla přijata hlasitým pískotem, který provázel celou její následující řeč.

„Merkelová musí pryč," hulákali narušitelé předvolební akce s transparenty jako "Uzavřete hranice" nebo "Banánová republika". Dva muži ve věku 36 a 39 let podle policie hajlovali a nyní je proti nim vedeno vyšetřování, stejně jako proti dalším dvěma mužům, kteří se do ostatních účastníků shromáždění pustili pěstmi.

Zároveň ale Merkelové tleskaly stovky jejích příznivců, když vcházela na řečnickou tribunu.

Na předvolebním mítinku v Heidelbergu na západě země na Merkelovou předtím vyletěla z publika dvě rajčata. Po incidentu zůstalo na jejím oděvu několik menších skvrn.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Po Merkelové házeli na mítinku CDU rajčata

Video: Reuters

Merkelová při setkání s voliči čelí pískotu a nadávkám poměrně často. Například i na konci srpna v Quedlinburgu na ni její odpůrci, kteří byli z řad příznivců protiimigrační AfD, pískali a křičeli, že je lhářka a zrádkyně národa.

Ve volbách se Merkelová uchází o čtvrtý kancléřský mandát. Hlasování podle průzkumů veřejného mínění i přes zmíněné projevy nesouhlasu jasně vyhraje.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků