Hlavní obsah
Německá kancléřka Angela Merkelová Foto: Milan Malíček, Právo

Merkelová varovala před růstem antisemitismu a rasismu v Německu

Německá kancléřka Angela Merkelová v sobotu vyzvala Evropany k odporu proti populismu, nacionalismu, rasismu a antisemitismu. U příležitosti 75. výročí neúspěšného atentátu na nacistického diktátora Adolfa Hitlera prohlásila, že odvaha a sebeobětování organizátorů atentátu může být příkladem pro dnešní svět.

Německá kancléřka Angela Merkelová Foto: Milan Malíček, Právo
Merkelová varovala před růstem antisemitismu a rasismu v Německu

Pokus o zabití Hitlera podnikla v červenci 1944 skupina kolem plukovníka wehrmachtu Clause von Stauffenberga v diktátorově štábu ve východním Prusku. Stauffenberg pod stůl umístil aktovku s trhavinou, kterou ale některý z přítomných posunul tak, že exploze Hitlera nezabila. Organizátoři atentátu včetně Stauffenberga byli během několika hodin popraveni.

"Lidskosti dali přednost před zachováním vlastních životů," prohlásila Merkelová na shromáždění v místech, kde byl Stauffenberg popraven.

Kancléřka poukázala na statečnost odpůrců nacismu včetně lidí, kteří před nacisty ukrývali Židy, povstalců ve varšavském ghettu v roce 1943, bojovníků varšavského povstání v roce 1944 nebo partyzánů, kteří se nacistům postavili. Von Stauffenberga označila za "symbol odporu".

Markelová poukázala na růst antisemitismu a rasismu v Německu. "Místo toho, abychom odvraceli oči nebo mlčeli, musíme být aktivní," konstatovala. Proti nacionalismu a populismu by se měli postavit lidé v celé Evropě. "Musíme myslet mnohostranně, nikoli jednostranně, globálně, nikoli nacionálně, otevřeně, nikoli izolovaně, společně, nikoli osamoceně. Takový je náš dnešní úkol," citovala Merkelovou agentura Reuters.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků