Hlavní obsah
Radost Frauke Petryové (vpravo) po úspěchu Alternativy pro Německo v zemských volbách Foto: Fabrizio Bensch, Reuters

Merkelová dostala od voličů účet za uprchlíky, píše německý tisk

Křesťanskodemokratická unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové v nedělních zemských volbách výrazně oslabila, přestože v Sasku-Anhaltsku vyhrála a v Bádensku-Württembersku a Porýní-Falci skončila druhá. Protože kromě Porýní-Falce značně oslabila i sociální demokracie (SPD), bude sestavení zemských vlád složité, zřejmě budou vznikat pro Německo nezvyklé koalice tří stran. Podle německých médií voliči vystavili Merkelové účet za její uprchlickou politiku.

Radost Frauke Petryové (vpravo) po úspěchu Alternativy pro Německo v zemských volbách Foto: Fabrizio Bensch, Reuters
Merkelová dostala od voličů účet za uprchlíky, píše německý tisk

Naopak výrazně uspěla pravicově populistická Alternativa pro Německo (AfD), která kritizuje kancléřčinu politiku v uprchlické krizi. Posilovala v každé ze tří zemí, kde se volby konaly, zatímco CDU všude slábla a v Bádensku-Württenbersku ztratila 12 procentních bodů oproti volbám z roku 2011. Plyne to z definitivních výsledků, které se shodují s povolebními odhady. [celá zpráva]

"Angela Merkelová nebyla na kandidátce v žádné ze tří zemí, kde se v neděli konaly volby. A přesto se všude hlasovalo o její politice. Protože Němci se už měsíce nezabývají ničím tak intenzívně jako uprchlickou otázkou," napsal deník Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ).

Připomněl, že kromě Porýní-Falce se musí s velkými ztrátami potýkat i sociální demokracie, která s CDU vládne na spolkové úrovni: "Velká koalice (CDU a SPD) dostala v neděli účet za to, že její uprchlická politika polarizuje Německo, jak to dlouho nic nedělalo."

Winfried Kretschmann ze Strany zelených se usmívá po výhře strany v Bádensku Württenbersku.

Foto: Matthias Schrader, ČTK/AP

Deník Süddeutsche Zeitung se věnuje úspěchu populistické AfD: "Je nebezpečnější, než byla (krajně pravicová) NPD, protože má větší dosah mezi umírněnými voliči. Pro liberální společnost je AfD hrozbou nejen kvůli svému volebnímu výsledku, ale i kvůli tomu, že posouvá společenskou a politickou debatu ostře doprava."

Podle serveru Spiegel Online je úspěch AfD nebezpečný: "Hrozí nám rakouské poměry. Pravicově populistická FPÖ je u sousedů už roky pevně etablovaná a zapojuje se do soutěže o kancléřství. To otravuje politickou debatu. Sociální demokraté i křesťanští demokraté jsou odsouzeni k věčné koalici. To znovu posiluje FPÖ. Je to začarovaný kruh." Aby německé strany zabránily rakouskému scénáři, musejí se podle něj přestat tlačit do politického středu a obnovit soupeření pravice a levice.

Spolkové země Německa

Foto: Novinky.cz s použitím Mapy.cz

V Bádensku-Württembersku poprvé v Německu zvítězili v zemských volbách Zelení, kteří získali 30,3 procenta. Druhá CDU má 27 procent. Na třetí místo se dostala AfD s 15,1 procenta, čtvrtá SPD má 12,7 procenta a ztratila deset procentních bodů.

Do zemského sněmu se dostala ještě liberální FDP s 8,3 procenta hlasů.

Bádensko-Württembersko

Foto: David Ryneš, Novinky

Dosud vládnoucí koalice Zelených a SPD nemůže pokračovat, k většině jí v zemském sněmu bude chybět šest mandátů.

Němečtí sociální demokraté se radují po vítězství v zemských volbách v Porýní-Falci

Foto: Ralph Orlowski, Reuters

V Porýní-Falci zvítězila SPD s 36,2 procenta, která za sebou nechala CDU s odstupem 3,4 procentního bodu. Kancléřčina strana tak promarnila pětiprocentní náskok na SPD, který měla ještě na počátku roku; začal se snižovat po silvestrovských útocích na ženy v několika německých městech, na kterých se podle policie z velké části podíleli běženci. Třetí skončila AfD s 12,6 procenta hlasů. V zemském sněmu budou zasedat také zástupci FDP, která získala 6,2 procenta, a Zelených, kteří mají 5,3 procenta.

Porýní-Falc

Foto: David Ryneš, Novinky

Koalice SPD a Zelených ale přišla o většinu. Zástupci CDU i SPD už před volbami odmítli možnost takzvané velké koalice i spolupráci s AfD, takže se jako jediná reálná vládní sestava jeví koalice SPD, FDP a Zelených.

Definitivní výsledky zemských voleb v Německu 
 Sasko-AnhaltskoBádensko-WürttenberskoPorýní-Falc
Počet hlasů v % (změna proti volbám z roku 2011 v procentních bodech)
CDU 29,8  ( –2,8)  27,0 (–12,0)
 31,8 (–3,4)
SPD 10,6  (–10,9) 12,7 (–10,4)
 36,2 (0,5)
Zelení  5,2   (2,0)
 30,3  (6,1)
 5,3  (–10,1)
AfD 24,2  (24,2)  15,1 (15,1)
 12,6 (12,6)
Levice 16,3  (–7,3)
 2,9 *
 2,8 *
FDP  4,9 *
 8,3 (3,0)
 6,2 (2,0)
 * strana se nedostala do zemského sněmu, nepřekonala hranici pro vstup

V Sasku-Anhaltsku obhájila CDU pozici nejsilnější strany a získala 29,8 procenta hlasů, proti roku 2011 ale ztratila tři procentní body. V zemi nejvýrazněji uspěla AfD, která je s 24,2 procenta hlasů druhou nejsilnější stranou. Třetí skončila postkomunistická Levice s 16,3 procenta hlasů, která ale ztratila přes sedm procentních bodů,  a volební zisk SPD se proti minulým volbám snížil o polovinu na 10,6 procenta hlasů.

Frauke Petryová, která stoji v čele Alternativy pro Německo reaguje a výsledky zemských vole.b

Foto: Michael Sohn, ČTK/AP

Do zemského sněmu se dostali ještě Zelení s 5,2 procenta. Dosavadní vláda CDU a SPD přišla o většinu a zemský premiér Reiner Haseloff se vyslovil pro spolupráci tří umírněných stran.

Sasko-Anhaltsko

Foto: David Ryneš, Novinky

Nepotvrdily se obavy politologů z nízké volební účasti: ve všech třech zemích přišlo víc voličů než před pěti lety. V Bádensku-Württembersku dosáhla účast 70,4 procenta, o 4,2 bodu víc než v minulých volbách. Stejně vysoká byla účast v Porýní-Falci, což znamená zvýšení o 8,6 bodu. Největší přírůstek voličů byl v Sasku-Anhaltsku, kde jich přišlo 61,1 procenta, o deset bodů víc než v roce 2011.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků