Hlavní obsah
Britská premiérka Theresa Mayová Foto: Lucas Jackson, Reuters

Mayová slíbí EU peníze, tvrdí britská média

Britská premiérka Theresa Mayová se chystá v pátek vystoupit ve Florencii a pronést projev k brexitu s cílem dosáhnout posunu ve vyjednávání. Britské stanice SkyNews a BBC s odkazem na zdroje z vlády uvedly, že Mayová je nejenže ochotna zaplatit britské závazky z rozpočtu do roku 2020, ale také je připravena nabídnout dalších 20 miliard eur.

Britská premiérka Theresa Mayová Foto: Lucas Jackson, Reuters
Mayová slíbí EU peníze, tvrdí britská média

Mayová bude podle zmíněných zdrojů usilovat o dvouleté přechodné období po březnu 2019, kdy Británie z Evropské unie vystoupí. Z Londýna už dříve zaznělo, že by Spojené království chtělo i po brexitu dočasně zůstat v celní unii a zachovat i stávající výměnu zboží a služeb v rámci jednotného evropského trhu. Zmíněných 20 miliard eur to má zajistit.

Britská premiérka rovněž podle BBC ve svém projevu uvede, že žádná země EU nebude muset po vystoupení Británie přispívat navíc do unijního rozpočtu do roku 2020. Jinými slovy, Londýn zaplatí v plné výši svůj již odsouhlasený příspěvek pro celé rozpočtové období, ačkoliv z EU vystoupí v březnu 2019.

Taková nabídka by byla významným posunem v britském postoji. Zdaleka ne všichni ministři a členové Konzervativní strany s ním souhlasí, a proto britské sdělovací prostředky v uplynulých dnech znovu přetřásaly otázku setrvání Theresy Mayové v čele vlády a strany.

Čas běží, varoval Barnier

V publiku v pátek nemá sedět nikdo z Evropské komise, která je pověřena vyjednáváním. Hlavní unijní vyjednavač Michel Barnier však ve čtvrtek vystoupil v italském parlamentu a Británii varoval, že z lhůty pro vyjednávání už uplynulo půl roku a rozhovory je potřeba urychlit, pokud Londýn usiluje o rychlé uzavření obchodní dohody poté, co opustí EU.

Barnier rovněž zopakoval, že kromě finančního vyrovnání je stále nutné vyřešit otázky týkající se práv občanů a irské hranice.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Související články

Výběr článků