Hlavní obsah
John Sawers hovoří v OSN Foto: Reuters

Manželka šéfa britské tajné služby zveřejnila údaje o rodině na Facebooku

Británie čelí skandálu v tajné službě. Manželka nově jmenovaného šéfa MI6 Johna Sawerse zveřejnila na komunitní síti Facebook rodinné fotografie z dovolené, podrobnosti o společných dětech i o tom, kde bydlí. Na základě zásahu ministerstva zahraničí byly informace, které mohlo vidět až 200 uživatelů Facebooku staženy, opozice ale hřímá, že šlo o naprostou nezodpovědnost.

John Sawers hovoří v OSN Foto: Reuters
Manželka šéfa britské tajné služby zveřejnila údaje o rodině na Facebooku

O činu Shelley Sawersové informoval list Mail On Sunday, podle nehož manželka také uvedla, kde děti pracují a kdo jsou přátelé rodiny. Mimo jiné zveřejnila, že Sawersův švagr je spolupracovník kontroverzního pravicového historika Davida Irvinga souzeného za propagaci nacismu, a že se její rodina přátelí s vysoce postavenými diplomaty či známými herci. Podle listu navíc svůj internetový účet nezajistila žádnou ochranou.

Když se noviny obrátily na ministerstvo, jak je to možné, byly údaje z Facebooku staženy.

Opozice je pobouřena

Opoziční konzervativní poslanec Patrick Mercer, který je šéfem protiteroristického podvýboru Dolní sněmovny, sdělil, že bezpečnost mohla být ohrožena, protože byly „zveřejněny adresy bytů a sídel i způsoby cestováni jednice, který je naším nejvyšším mužem v protiteroristickém oddělení“.

Poslanec si neodpustil ani ironii:  „Velké množství peněz daňových poplatníků bylo utraceno v minulých dekádách, abychom si byli jisti, že on a jeho rodina jsou ochráněni před bezpečnostními riziky. To už nevypadá příliš relevantně, že? Doufal bych, že chyb tohoto druhu by se tito lidé neměli dopouštět.“

Opozice chce vyšetřování

Nynějšího britského velvyslance v Organizaci spojených národů Sawerse jmenovala vláda šéfem tajné služby v polovině června. V listopadu by měl nahradit odcházejícího Johna Scarletta. Liberální demokraté chtějí, aby premiér Gordon Brown nechal zahájit vyšetřování, zda tento čin nebrání Sawersovi chopit se nové funkce.

Ministr zahraničí David Miliband rodinu brání: „Nyní víte, že si obléká plavky Speedo. To ale není žádné tajemství.“

Jenomže internetoví přátelé Sawersové zanechávali na jejím profilu vzkazy s gratulacemi pro strýčka "C" k nové práci, upozornil Mail on Sunday. Jako "C" se zeleným inkoustem podepisoval první šéf tajné služby Mansfield Cumming, písmeno pak již každý jeho nástupce dědil jako přezdívku.

Odhalení identity na internetu stálo před několika týdny místo šéfa inspekce tajné Slovenské informační služby (SIS), který si na serveru Pokec.sk vystavil své fotografie z dovolené. Jeho internetový profil s přezdívkou dodino432 se zde objevil na začátku roku. Ze své skutečné totožnosti zřejmě odhalil jen tvář.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků