Hlavní obsah
Ilustrační foto.

Manžel Evropana stejného pohlaví má podle soudu právo pobývat kdekoliv v EU

Členské státy Evropské unie musí přiznat právo trvalého pobytu osobě ze třetí země, která uzavřela manželství s člověkem stejného pohlaví, který je občanem Evropské unie. Rozhodl o tom v úterý Soudní dvůr Evropské unie. Skutečnost, že daný unijní stát homosexuální manželství neuznává, není podle soudu důvodem omezovat svobodu pohybu v rámci EU.

Ilustrační foto.
Manžel Evropana stejného pohlaví má podle soudu právo pobývat kdekoliv v EU

„I když se členské státy mohou podle svého uvážení rozhodnout, zda povolí manželství pro lidi stejného pohlaví, nemohou bránit svobodě pobytu občana Unie tím, že jeho manželovi nebo manželce stejného pohlaví se státní příslušností mimo Evropskou unii odmítnou udělit právo trvalého pobytu na svém území,“ uvedl soud v tiskové zprávě.

Rumunský případ

Unijní soud se sídlem v Lucemburku se zabýval případem Rumuna Relua Adriana Comana, který se v roce 2010 v Bruselu oženil s Američanem Robertem Clabournem Hamiltonem. V roce 2012 pak manželé požádali rumunské úřady o radu, jak požádat o trvalý pobyt pro amerického občana v Rumunsku, které je od roku 2007 členským státem EU.

Směrnice EU o volném pohybu opravňuje manžela či manželku občana EU, aby svého partnera doprovázeli do jakéhokoli státu Unie. Rumunské úřady ovšem Comana informovaly, že jeho manželovi náleží právo pobytu jen v délce tří měsíců, protože v zemi, která neuznává manželství mezi osobami stejného pohlaví, není Američan považován za jeho manžela.

Genderově neutrální pojem

Soudní dvůr EU nicméně rozhodl, že by takový postup narušoval právo občana EU svobodně se pohybovat a pobývat na území členských států, neboť má právo i na to, aby ho mohl doprovázet jeho manžel nebo manželka. Pojem „manžel nebo manželka“ je přitom podle soudu „z hlediska genderu neutrální“, takže může zahrnovat i manžela nebo manželku stejného pohlaví.

Členské země EU tak mají podle unijního soudu povinnost uznat homosexuální manželství pro účely přiznání práva pobytu. „Tato povinnost neznamená pro daný členský stát nutnost upravit ve vnitrostátním právu institut manželství mezi osobami stejného pohlaví,“ dodal soud.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků