Hlavní obsah
Výstavba plotu má trvat čtyři měsíce. Foto: MTI

U maďarské obce Mórahalom začala výstavba 175 kilometrů dlouhého a čtyři metry vysokého plotu, který má zabránit přechodu nelegálních migrantů ze Srbska do Maďarska. V pondělí o tom informovaly maďarské internetové servery. S výstavbou pomáhají příslušníci maďarské armády.

Výstavba plotu má trvat čtyři měsíce. Foto: MTI
Maďarsko začalo stavět plot na hranicích se Srbskem

Na hranicích asi pět kilometrů od obce Mórahalom se v pondělí objevilo několik desítek nákladních vozů maďarské armády. „Začalo to! Bůh žehnej maďarské armádě,“ napsal na sociální síti László Toroczkai starosta obce Ásotthalom, která leží u nedaleké hranice se Srbskem.

Utečenci na srbsko-maďarské hranici

Video: Ivan Vilček, Právo

Výstavba plotu má trvat čtyři měsíce. Má se stavět zároveň na osmi až deseti místech. Server hvg.hu uvedl, že další podrobnosti o výstavbě plotu zveřejní ve středu maďarský ministr vnitra Sándor Pintér.

Mórahalom

Foto: David Ryneš, Mapy.cz

Investovali miliardy forintů

Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó v televizi M1 zdůraznil, že plot není namířen proti Srbsku a jedná se o vynucené opatření. „Musíme ochránit Maďarsko i vnější hranice Evropské unie před obrovským tlakem nelegální migrace,“ dodal šéf maďarské diplomacie.

Výstavba plotu proti uprchlíkům v Maďarsku

Foto: MTI

Výstavbu plotu schválil před týdnem maďarský parlament. Okamžitě bylo zahájeno vykupování pozemků, na nichž bude plot stát. Do výstavby plotu investuje Maďarsko 6,5 miliardy forintů (zhruba 570 miliónů Kč).

Agentura MTI napsala, že od pátku do neděle bylo na území Maďarska zadrženo 2858 migrantů, mezi nimi 113 dětí. Většina z nich se na území Maďarska dostala přes hranice se Srbskem.

Anketa
Pomůže Maďarsku nově budovaný plot zastavit příliv uprchlíků?
Ano
94.8 %
Ne
5.2 %
Celkem hlasovalo 6537 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků