Hlavní obsah
Výstavba bariéry na maďarsko-chorvatské hranici Foto: MTI

Maďarsko schválilo další zákon, může zavřít hranici s Chorvatskem

Maďarský parlament v úterý schválil novelizace několika zákonů, které otevírají možnost uzavření hranice s Chorvatskem. Pro návrh hlasovalo 136 poslanců, proti 26. Počet migrantů, kteří dorazili na území Maďarska, druhý den po sobě klesl.

Výstavba bariéry na maďarsko-chorvatské hranici Foto: MTI
Maďarsko schválilo další zákon, může zavřít hranici s Chorvatskem

Jakmile novelizace vstoupí v platnost, na chorvatsko-maďarské hranici může nastat stejná situace, jaká vládne od 15. září na hranicích se Srbskem. Každé ilegální překročení hranice by bylo trestným činem a maďarské soudy by případy projednávaly ve zrychleném řízení.

Zároveň by byly na hranicích vytvořeny tranzitní zóny, kde by běženci mohli legálně požádat v Maďarsku o azyl. Maďarská média tuto situaci označují slovním spojením „právní uzavírka hranic“.

Bariéra na maďarsko-chorvatské hranici zatím není dokončena.

Foto: MTI

K tomu, aby tato uzavírka fungovala, chce Maďarsko dobudovat bariéru na společné hranici s Chorvatskem. Bude stejná, jaká se už osvědčila na maďarsko-srbské hranici. Tento zátaras však zatím pouze odklonil běžence směrem na Chorvatsko, odkud pokračují dál do Maďarska, Rakouska a Německa.

Počet nově příchozích klesl

Počet migrantů, kteří dorazili na území Maďarska, druhý den po sobě klesl. Místní policie v úterý uvedla, že v neděli překročilo hranice 6627 osob a v pondělí 5335 běženců. V sobotu to bylo ještě 9472 uprchlíků.

Naprostá většina migrantů přichází z území Chorvatska a z Maďarska pokračují dál do Rakouska a Německa. Od začátku roku prošlo územím Maďarska 280 tisíc běženců z Blízkého východu, Asie a Afriky.

Podpora Orbána stoupá

Migrační krize přináší zisky maďarské vládní straně FIDESZ premiéra Viktora Orbána. Podle aktuálních průzkumů ho podporuje 34 procent Maďarů.

Maďarský premiér Viktor Orbán v Bruselu

Foto: Virginia Mayo, ČTK/AP

Agentura Nézöpont upozornila, že tak vysokou podporu měl FIDESZ naposledy před rokem. Pak následovalo oslabení pozice strany pod vlivem pokusu vlády zdanit přenos dat po internetu, zavedení nových dálničních poplatků a zavedení zákazu nedělního prodeje.

Přišla však migrační krize, Orbánův rozhodný postoj, výstavba bariéry na srbské a chorvatské hranici a karta se začala obracet.

Extrémně pravicovou stranu Jobbik by volilo 17 procent Maďarů. Maďarská socialistická strana by získala osm a Demokratická koalice expremiéra Ference Gyurcsánye pět procent hlasů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků