Hlavní obsah
Francouzský prezident Emmanuel Macron Foto: Radovan Stoklasa, Reuters

Macron přijíždí do Česka, aby rozštěpil nacionalisty východní Evropy, píše Le Figaro

Francouzský prezident Emmanuel Macron přijíždí na Slovensko a do Česka, aby rozštěpil „nacionalisty” východní Evropy, píše ve svém komentáři k Macronově cestě francouzský list Le Figaro. I když oficiálně přijíždí na oslavy vzniku Československa, jde mu hlavně o obnovu vztahů v oblasti, kde francouzský hlas v minulých měsících ztratil vliv.

Francouzský prezident Emmanuel Macron Foto: Radovan Stoklasa, Reuters
Macron přijíždí do Česka, aby rozštěpil nacionalisty východní Evropy, píše Le Figaro

Návštěva Maďarska premiéra Viktora Orbána ani Polska ovládaného konzervativci pro Macrona, který nevynechá příležitost kritizovat tyto země za populismus a porušování lidských práv, nepřipadá v úvahu. Slovensko a Česko, to je něco jiného. Nejsou tak kontroverzní, byť patří stejně jako první do Visegrádské skupiny, vyznačující se tvrdým postojem vůči rozdělování uprchlíků podle kvót i proti změně principu udělování azylu.

„Obě tyto země chtějí zůstat v srdci Evropy. Není správné hovořit o rozštěpení mezi východem a západem Evropy, zastánci Evropy jsou všude,“ soudí podle Le Figaro Elysejský palác.

„Bude se Macron snažit vrazit klín mezi členy Visegrádské skupiny namlouváním si jedněch a stigmatizací druhých?“ táže se deník. Upozorňuje, že polarizační strategie v podobě stavění reformátorů a euroskeptiků proti sobě má svá rizika v době, kdy migrační otázka hýbe tábory populistů jak na západě, tak na východě.

Francouzské Demokratické hnutí (MoDem) s takovým předvolebním polarizováním, z nějž viní Macrona, nesouhlasí a poukazuje na to, že spor Orbán–Macron není spor národní.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků