Hlavní obsah
Ophélie Gaillardová Foto: Profimedia.cz

Lupič obral violoncelistku o nástroj za 33 miliónů

Hvězdu vážné hudby, francouzskou violoncellistku Ophélii Gaillardovou, přepadl nedaleko jejího domu zloděj a ukradl jí vzácný nástroj z 18. století. Jeho odhadovaná cena činí v přepočtu asi 33 miliónů korun, napsala v pátek agentura AFP s odvoláním na policejní zdroje.

Ophélie Gaillardová Foto: Profimedia.cz
Lupič obral violoncelistku o nástroj za 33 miliónů

Gaillardová uvedla, že útočník vyzbrojený nožem ji přepadl ve čtvrtek večer, když odcházela ze svého bydliště na předměstí Pantin na severovýchodě Paříže. Ukradl jí mobilní telefon, pouzdro s violoncellem a utekl.

Policie se pokouší zjistit, zda to nebyla loupež na objednávku. „Není to nástroj, který se prodává na každém rohu. Věděl o něm zvláštní okruh zasvěcených," dodal zdroj blízký vyšetřování.

Viloncello zhotovil v roce 1737 v italském městě Udine loutnař Francesco Goffriller. Cena nástroje, který hudebnici zapůjčila banka CIC, byla odhadnuta na téměř 1,3 miliónu eur (asi 33 miliónů Kč).

V pouzdru byl také smyčec signovaný Jean Marie Persoit, 1825 Paříž, upřesnila mluvčí známé hudebnice.

„Pomoc!!! Okradli mě o violoncello a můj osobní smyčec," napsala instrumentalistka na Facebooku a přidala snímky nástroje s prosbou rozšířit tyto informace co nejvíce a nejrychleji.

Banka CIC pro Gaillardovou pořídila hudební nástroj v rámci kulturního mecenášství, umožňujícího půjčit virtuosům nástroje miliónových hodnot.

„Když hraji ve velkém orchestru, je pro mne důležité, abych mohla hrát na nástroj, který vydává krásný a silný zvuk," vysvětlila svého času Gaillardová. „Strčit tyto nástroje do sběratelské vitríny je proti jejich přirozenosti," dodala.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků