Hlavní obsah
Lotyšská Riga Foto: Profimedia.cz

Lotyšsko spustí ruskojazyčnou televizi, chce čelit prokremelským médiím

Lotyšská vláda ve čtvrtek schválila založení nového státního televizního kanálu, který bude vysílat v ruštině. Oznámila to v Rize státní mediální rada, podle níž by stanice LTV3 měla zahájit provoz v polovině příštího roku.

Lotyšská Riga Foto: Profimedia.cz
Lotyšsko spustí ruskojazyčnou televizi, chce čelit prokremelským médiím

Program LTV3 bude možné sledovat po celé zemi. Kromě toho se rovněž počítá se zvláštním vysíláním určeným pro převážně ruskojazyčnou oblast Latgale.

V Lotyšsku tvoří více než třetinu obyvatelstva ruskojazyčná menšina. Zavedením televizní stanice vysílající v ruštině chce vláda zabránit tomu, aby tato část populace poslouchala ve své mateřštině zprávy poskytované výhradně moskevskou propagandou.

Vláda v sousedním Estonsku, kde je složení obyvatelstva obdobné jako v Lotyšsku, už loni rozhodla o vytvoření státní rozhlasové stanice, která bude vysílat v ruštině. V éteru by se měla ohlásit už letos.

Evropská unie se zabývá možnostmi, jak čelit ruské propagandistické kampani v souvislosti s krizí na Ukrajině. Na nebezpečí této propagandy upozorňovaly v minulých měsících především Polsko a také pobaltské země. Už v lednu o problematice hovořili na své schůzce unijní ministři zahraničí.

Zejména Lotyšsko a Estonsko znepokojuje postup Ruska v ukrajinské krizi. Obávají se, že by se Moskva mohla pokusit uplatnit ukrajinský scénář s "ruskou pátou kolonou" i v Pobaltí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků