Hlavní obsah
Protestující před sídlem britského premiéra na Downing Street 10. Foto: Matt Dunham, ČTK/AP

Lidé v Londýně protestují proti dočasnému zablokování parlamentu

Nejméně stovky lidí se večer shromáždily v centru Londýna, aby vyjádřily nesouhlas s ohlášeným přerušením zasedání parlamentu. Zaznívají hesla jako „zastavte puč” nebo „hanba ti, Borisi Johnsone” na adresu britského premiéra.

Protestující před sídlem britského premiéra na Downing Street 10. Foto: Matt Dunham, ČTK/AP
Lidé v Londýně protestují proti dočasnému zablokování parlamentu

Vláda požádala královnu, aby na několik týdnů v září a říjnu přerušila fungování parlamentu, což někteří politici v čase vrcholící brexitové krize považují za nedemokratické. Královna s tím ovšem souhlasila.

Demonstranti se podle deníku The Guardian shromáždili na prostranství u budovy parlamentu ve čtvrti Westminster a následně proudili směrem k nedalekému sídlu šéfa vlády na Downing Street. Podle reportéra televize ITV Paula Branda byly v ulicích tisíce lidí.

"Tohle není jenom obvyklý antibrexitový tábor. Mnozí z těch, co jsou tady, viděli zprávy a příspěvky na sociálních sítích a rozhodli se sem zajít po práci," napsal Brand na twitteru. Z účastníků byl podle něj cítit "obrovský, obrovský hněv".

Ten míří hlavně proti premiérovi Johnsonovi, který slibuje, že Británii 31. října vyvede z Evropské unie za jakýchkoli podmínek, a naplní tak rozhodnutí britských voličů z referenda v roce 2016 společenství opustit. Jeho rozhodnutí zastavit od druhého zářijového týdne do 14. října fungování parlamentu média chápou jako snahu omezit zákonodárcům možnosti na zablokování brexitu bez dohody.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků