Hlavní obsah
Královna Alžběta II. Foto: Profimedia.cz

Brexit bez dohody se přiblížil. Královna Alžběta II. schválila odstavení parlamentu

Britská královna Alžběta II. schválila vládní návrh přerušit zasedání parlamentu, ten tedy nebude zasedat od druhého zářijového týdne, sejde se až 14. října. Oznámil to poradní sbor královny. Poslanci už tak zřejmě nebudou mít dost čas zabránit brexitu bez dohody legislativní cestou.

Královna Alžběta II. Foto: Profimedia.cz
Brexit bez dohody se přiblížil. Královna Alžběta II. schválila odstavení parlamentu

O přerušení zářijového zasedání požádal královnu premiér Boris Johnson.

Královnin poradní sbor se ve středu sešel na zámku Balmoral ve Skotsku a oznámil, že schůze se přeruší. Aktuální schůze parlamentu skončí mezi 9. a 12. zářím. To značně omezuje počet zasedacích dní, během nichž budou moci poslanci řešit podmínky odchodu z EU, a tedy i zabránit odchodu země bez vyjednané dohody. Právě tak chce Johnson zmařit plán opozice zabránit odchodu bez dohody legislativně.

„Je to ryze zákonný krok,” komentoval postup konzervativní poslanec Jacob Rees-Mogg, který byl setkání s královnou přítomen.

Boris Johnson na své první audienci u královny Alžběty II.

Foto: Pool, Reuters

Přestávka jednání potrvá do 14. října, na kdy chystá královna v parlamentu projev. Podle listu The Times pak následuje několikadenní rozprava.

"Mezi ukončením (zasedání) a hlasováními o projevu královny, která pravděpodobně přijdou na řadu v pondělí 21. října a úterý 22. října, nebude v Dolní sněmovně příležitost na schválení zákona, který by Johnsonovi svázal ruce (ohledně brexitu bez dohody)," napsal list.

Bercow: Je to nehorázné

Předseda britského parlamentu John Bercow označil Johnsonův záměr přerušit zasedání sněmovny za ústavní nehoráznost.

Šéf labouristické opozice Jeremy Corbyn tvrdí, že plán ministerského předsedy ohrožuje demokracii. Johnsonův záměr přerušit před brexitem schůzi parlamentu ho šokoval. Bude se prý snažit vyvolat hlasování o nedůvěře vládě - to by vedlo předčasným volbám.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků